Konjic: U toku deminiranje na lokalitetu Šumine u blizini Drecelja

U toku je izrada vodovodne mreže u mjesnoj zajednici...

UŽ “Nera“: Održano predavanje o položaju Romkinja u BiH

Na današnjoj radionici naziva “Kreiranje sigurnih prostora za marginalizirane...

BiH porazom od Litve završila nastup na Eurobasketu

Košarkaška reprezentacija Bosne i Hercegovine poražena je danas u Kelnu od Litvanije sa 87:70, u utakmici posljednjeg petog kola Grupe B Eurobasketa.

Reprezentacija BiH nije uspjela da se plasira u osminu finala, te sa tri poraza i dvije pobjede u grupnoj fazi završava nastup na smotri najboljih reprezentacija Evrope.

Košarkaši BiH u prvih deset minuta parirali su Litvanima, ali je u nastavku meča Litvanija potpuno preuzela igru ​​i na kraju ostvarila zasluženu pobjedu, drugu na Eurobasketu, koja im je donijela četvrto mjesto u grupi i plasman među 16 najboljih.

Litvanija je od početka meča imala prednost zahvaljujući odličnom šutu za tri poena. Grigonis je bio neumoljiv i već u prvoj četvrtini stigao je do 14 poena. S druge strane, Musa je odigrao sjajnu ulogu i svojim poenima držao BiH u igri. U finišu su se pridružili Gegić i Atić, dok je Nurkić u posljednjoj sekundi prve trećine postigao trojku za izjednačenje.

Litvanci su u nastavku zaigrali mnogo bolje u odbrani, zaustavili su sve prilaze košu, dominirali u reketu, pa je košarkašima BiH bilo teško doći u poziciju za šut. S druge strane, spuštali su loptu do centara, posebno Sabonisa, koji je uglavnom pogađao iz igre ili iz slobodnih bacanja nakon iznuđenog faula.

Litvanci su iz minuta u minut povećavali prednost, a nakon što je Džanan Musa trojkom u 16. minuti nakratko prekinuo njihov niz, uslijedila je nova serija kojom su došli do dvocifrenog vodstva.

U drugom poluvremenu litvanski košarkaši su nastavili istim tempom i povećali prednost na 21 poen. Ipak, posljednje minute treće dionice pripale su reprezentaciji BiH, koja je agresivnom odbranom po cijelom terenu osvojila nekoliko lopti i serijom 10:0 za manje od dvije minute smanjila zaostatak na podnošljivih 11 poena. Ipak, u posljednjoj minuti Litvanija vraća 16 poena prednosti uz pet uzastopnih poena prije odlučujućih 10 minuta.

Bosna i Hercegovina se nije predavala, pa je u prošlom periodu uspjela da se vrati na 11 bodova zaostatka, ali nije bilo snage ni koncentracije da preokrene.

Najefikasniji u reprezentaciji BiH bili su Džanan Musa sa 22 i Jusuf Nurkić sa 15 poena, dok su Litvaniju predvodili Marius Grigonis sa 16 i Jonas Valanciunas, Ignas Brazdeikis i Arnas Butkevicius sa po 13 poena.

Objava BiH završila nastup na Eurobasketu porazom od Litvanije pojavila se prvo na Dnevni.ba.