Prema podacima Porezne uprave Federacije Bosne i Hercegovine čini se da bojkot u našoj zemlji nije imao utjecaja na smanjenje prometa trgovina, već je zabilježen rast u odnosu na prethodni petak, 24. januar 2025. godine. Također, promet trgovina ostao je gotovo identičan u odnosu na prethodni dan, 30. januar. S druge strane, građani i mediji izvještavaju o značajno praznim trgovačkim centrima i kafićima.
Suad Đozić, jedan od organizatora neformalne grupe “Bojkot u Bosni i Hercegovini”, to objašnjava sljedećim riječima:
„Mi želimo pomoći privredi Bosne i Hercegovine, napuniti budžete i kase tajkuna koji su vlasnici trgovačkih lanaca i povećavaju svoje prihode.Malo sarkazma na sve ovo. Smiješno je govoriti o uduplavanju prometa, jer mnogi građani žive blizu tržnih centara, hipermarketa i supermarketa, i mogli su vidjeti da su parking prostori prazni, te da ljudi nisu dolazili. Čuo sam jednu informaciju da su trgovci možda prokucali sve ono što nisu ranije, jer je bio kraj mjeseca, što je svakako kršenje zakona. Sada ćemo im dati priliku kada nije kraj mjeseca da vidimo hoće li uduplati promet”-navodi naš sagovornik.
Građani Bosne i Hercegovine najavljuju novi bojkot protiv visokih cijena osnovnih prehrambenih proizvoda, koji će se održati u petak i subotu, 7. i 8. februara, pod sloganom „Stop previsokim cijenama“. Đozić poziva sve da podrže bojkot, jer smatra da je smanjenje cijena u interesu svakog građanina.
„Pozivam sve građane Bosne i Hercegovine da se danas i sutra suzdrže od kupovine, odnosno da smanje svoju potrošnju. Također, preporučujem da tokom vikenda, počevši od petka, izbjegavaju kupovinu u velikim marketima prehrambenih proizvoda”– izjavio je Đozić.
„Vjerujem da građani imaju dovoljno svijesti i društvene odgovornosti, kao što je to slučaj u Hrvatskoj. Na kraju krajeva, rade u svom interesu, a ne u interesu bilo koje grupe. Svima nam je u interesu da plaćamo niže cijene i da naš prihod, koji je sve niži, bude dovoljan da pokrijemo osnovne potrebe za obitelj, djecu i kućanstvo”– dodao je.
U dane bojkota, Đozić preporučuje kupovinu u malim prodavnicama, ukoliko je nužna. „Moj lični savjet, a i savjet grupe koju vodim, jest da, ako već morate prekršiti bojkot, to učinite u manjim porodičnim trgovinama, a ne u velikim trgovačkim lancima“– naglašava on.
„Tokom mjeseca Ramazana koji dolazi, muslimani se mogu suzdržati od hrane čitav dan, pa zašto ne bismo mogli smanjiti potrošnju i u dane bojkota?“-pita se Đozić.
On je također komentarisao najavu Vlade Federacije Bosne i Hercegovine o zaključavanju cijena. Prema njegovim riječima, ovo je slično kao pokušaj uduplavanja prometa. „Kada kažu da će zamrznuti cijene, to je relativna stvar. Cijene se moraju vratiti na prethodnu razinu“- ističe on.
„Mi nemamo direktan utjecaj na veletrgovce, jer ne plaćamo direkto njima, uvoznicima ne plaćamo, ne plaćamo Vladi. Plaćamo maloprodajnim objektima, koji su krajnji u lancu trgovine. A oni nek se dogovre ko je više marže uzeo. Osnovne životne namirnice trebaju biti oslobođene PDV”– zaključuje Đozić.
Za primjer, naveo je brašno, čija je ulazna cijena 76 feninga iz Srbije, koja preprodaje mađarsko brašno, a na policama može koštati između 1.65 i 2.10 KM, zavisno o vrsti. Početkom godine najavljeno je da bi vreća brašna mogla poskupjeti sa 20 na 25 KM.
radiokonjic.ba
05.02.2025.