7.3 C
24 Aprila, 2024

Četvrta kruna u povijesti španjolskih košarkaša

Španski košarkaši novi su prvaci Evrope nakon što su u finalnom meču u Berlinu savladali Francusku sa 88-76 (23-14, 24-23, 19-20, 22-19).

Španci su imali bolji ulazak u finalnu utakmicu, prije svega jer su odlično odradili odbranu od Francuza cijelo prvo poluvrijeme. Zaustavili su vanjski šut Francuza i Goberta pod košem i potpuno ograničili kontru i atletski moćnog protivnika.

Isto tako, Španija je eksplodirala u drugoj četvrtini, posebno Huancho Hernangomez, koji je u tom dijelu finala uništio Francuze. Nakon prve četvrtine Španija je imala 23-14, a onda su krenule jedna za drugom trojke Juancha, čime je prednost Španije stalno rasla.

Sredinom druge četvrtine bilo je 35-16, a ubrzo nakon toga rekordnih 47-26. U tom trenutku Španija je stala. Uloge su se zamijenile na parketu, a prvo poluvrijeme je završeno rezultatom 11-0 od strane Francuza (47-37 za Španiju).

Sve se nastavilo i u trećoj četvrtini, pa je Francuska brzo došla do malog zaostatka od tri poena (46-49). Onda se Španija ponovo probudila. Napravila je niz od devet poena i ponovo je bila na dvocifrenoj prednosti 58-46.

Drugi put Španci nisu napravili istu grešku. Od tada pa do kraja držali su protivnika na pristojnoj udaljenosti, a Francuzi su ostali bez snage i snage za novi povratak.

Juancho Hernangomez je odigrao odličnu utakmicu, postigao je 27 poena uz trojke 7-9. Odlične epizode u igri, posebno u drugom poluvremenu, imao je Lorenzo Brown, koji je postigao 14 poena uz 11 asistencija. Willy Hernangomez dodao je 14 uz osam skokova.

Prvi strijelac Francuske bio je Evan Fournier sa 23 poena. Thomas Huertel postigao je 16 uz sedam asistencija.

Žetva medalja španskih košarkaša počela je 2007. godine kada su kao domaćini osvojili srebro. Slijedila su tri zlata (2009, 2011, 2015) i dvije bronze (2013, 2017), a sve je zaokruženo novim zlatom u Berlinu. Španija sada ima ukupno četiri zlata, šest srebra i četiri bronze na šampionatima.

Francuzi su, s druge strane, osvojili treće srebro u istoriji, a uz to imaju jednu zlatnu (2013.) i šest bronzanih medalja.

Ranije je domaćin Njemačka osvojila bronzanu medalju savladavši Poljsku sa 82-69 (19-14, 17-9, 18-26, 28-20). Tom pobjedom Njemačka je zaokružila po jednu medalju u istoriji evropskih prvenstava. Zlato je osvojila 1993. godine, dok je srebro osvojila 2005. godine. Hina