back to top

Drugi upravo čitaju

Bajramska čestitka premijera Nermina Nikšića

Povodom nastupajućeg praznika Ramazanskog bajrama premijer Federacije Bosne i...

Bajramska čestitka ministra Adnana Velagića

Ministar obrazovanja, nauke, kulture i sporta HNK, prof. dr....

Bajramska čestitka gradonačelnika Ćatića i predsjednika Gradskog vijeća Grede

Gradonačelnik Konjica Osman Ćatić i predsjednik Gradskog vijeća Konjic...

Bajramska čestitka Radio Konjica

Radio Konjic upućuje iskrene čestitke vjernicima islamske vjeroispovjesti povodom...

Održana 32. redovna sjednica Gradskog vijeća Konjic

Na danas održanoj sjednici Gradskog vijeća Konjic, na čijem...

Damir Džumhur: Beograd ne može da se poredi ni sa jednim gradom na našim prostorima

Kako je ustati iz blata i dodirnuti zvijezde, zna samo mali broj bosanskohercegovačkih sportista koji su to uspjeli.

Među izuzecima je plivačica iz Mostara Lana Pudar, evropska prvakinja, a poznato je u kakvim je (ne)uslovima trenirala, dok je među onima koji se najbolje razumiju u nju i cijene njene uspjehe Damir Džumhur.

Teniser iz BiH je sredinom 2018. godine stigao do 23. mjesta na ATP listi, a krenuo je i od nule. Uz pomoć roditelja, koji nisu bili previše upoznati sa teniskim dešavanjima, savladavali su prepreku za preprekom, pa zna da cijeni i druge sportiste koji su prošli sličan put kao i on, i to u individualnim sportovima.

“Tono što je Lana postigla zaista zvuči nestvarno, s obzirom da ima samo 16 godina i odakle je počela. Rijetki su oni koji su to postigli. Mogu samo da zamislim šta je sve morala da prođe da bi došla do vrha u uslovima koji su katastrofa jer sam i ja prošao sličan put“, istakao je Džumhur u intervjuu za Glas Srpske.

Posebno je pomenuo svog oca, koji mu je dugi niz godina bio trener i koji ga je ispravno vodio tokom karijere.

Moja generacija sa Dejvis kupa se neće ponoviti još dugo, dugo… Kod nas ne postoji sistem sporta i rezultati su rezultat individualnog rada u bilo kom sportu, ne samo u tenisu. Za to je potreban rad i disciplina, a ne razmišljanje o finansijama kojima niste pokriveni, kao što je to slučaj u drugim, ozbiljnijim državama i savezima. Od svoje pete godine, kada sam počeo da treniram, otac me je napravio za igrača koji je došao do 23. mesta na ATP listi i to bez tuđe pomoći. Roditelji su ti koji nose najveći teret jer nema sistema. Moj otac je znao da sam izuzetan talenat, ali nismo žurili, već smo išli korak po korak i sa nule stigli do 23. mesta”, rekao je Džumhur.

On dobro zna koliko mu je novca bilo potrebno dok je bio među juniorima, a koliko na početku seniorske prakse.

Srećom, nikada nisam morao razmišljati o tome jer je moj otac bio trener i trudio se da ništa ne propustim. Ali znam koliko smo puta išli autom a ne avionom, spavali po motelima i hostelima, a nismo jeli u skupim restoranima. Bili smo osuđeni na to jer nismo imali nikakvu pomoć od države i ako se nešto platilo, bilo je dovoljno za jedan turnir. Nije skup samo juniorski, već i seniorski, gdje je zarada minimalna, a troškovi veći jer je potrebno imati kondicionog trenera kao i fizioterapeuta. Za jednu sezonu, dobru pripremu i trenera, potrebno je između 50 i 100 hiljada maraka. Iako ne pretjerujete, ne putujete u Australiju i SAD“, istakao je Džumhur.

Zna i koje mjesto treba zauzeti na ATP listi da bi se sezona odigrala bez problema.

Igrači koji su među prvih 100 mogu pokriti sezonu jer postoje grend slemovi na kojima se zaradi najviše novca. Samo ulaskom u glavni žrijeb grend slema pokrivate sezonu i sve što zaradite izvan toga je bonus. Od 150. do 200. mjesta mogu pokriti sezonu ako troše racionalno. Mnogima su problem treneri, čije su plate veoma visoke i idu i do 200.000 evra ili dolara godišnje, a ima i skupljih. Znam igrača koji je oko 50. na svijetu i radi sa trenerom koji košta 200.000 eura, tako da je dobro biti trener dobrom igraču (smijeh)”. naglasio je Džumhur.

Nije mu teško da zamisli sebe da bude trener za koju godinu, a sada je odabrao Beograd kao mesto za treniranje.

Već neko vreme sam u Beogradu, što se ne može porediti ni sa jednim drugim gradom na našim prostorima jer se zna koji su igrači tamo stacionirani i po tome je jedan od najboljih gradova u Evropi. Beograd je pun pogodaka, a da ne govorim o letovima za druge gradove, što je velika prednost, pa sam ga izabrao da bude stacioniran između turnira. naveo je Džumhur.

Veliki je prijatelj Novaka Đokovića, sa kojim često sparinguje.

Novak ne želi da se vakciniše i čvrsto stoji iza toga, ali ne treba da se emotivno troši. Ono što se dogodilo u Australiji nije fer ni prema kome, ni prema prvom igraču svijeta koji je jedan od najvećih svih vremena. Žao mi je što je propustio dva grend slema, koje je mogao da osvoji, što bi napravilo veliku razliku u odnosu na Nadala. To su njegove odluke i ne morate ulaziti u to da li je to dobro ili ne. Mislim da Nadal neće osvojiti US Open”, rekao je Džumhur.

Tokom posljednjeg Rolan Garosa, u maju, Džumhur je završio u bolnici jer je imao upalu pankreasa (akutni pankreatitis).

Imao sam velikih zdravstvenih problema i to je sada sve iza mene. Izgubio sam dosta fizički, jer sam dugo bio u bolnici, tako da nisam na istom nivou kao prije. Nakon Banjaluke me čeka još jedan izazivač, a onda ću poraditi na fizičkoj spremi jer se moja igra bazira na trčanju i pokretljivosti, tako da moram biti 100 posto spreman.”, rekao je Džumhur.

sport1.oslobodjene.ba

javno.ba

mostarski.info

(Zabranjeno je preuzimanje sadržaja, vijesti, videa ili fotografija bez navođenja izvora Radio Konjic i radiokonjic.ba, bez zatražene i odobrene dozvole za preuzimanje.
Vlasnik objavljenih materijala na portalu radiokonjic.ba je RTV Konjic dd, i portal radiokonjic.ba, osim ako nije navedeno drugačije.
Ukoliko dobijete odobrenje za preuzimanje, obavezni ste podijeliti izvorni link na informaciju koju preuzimate, tj.link na portal radiokonjic.ba)

Za preuzimanje informacija možete nas kontaktirati putem:

rtvka@bih.net.ba
+387 36 726 267

Možda vas zanima