Izložba fotografija “Konjic u foto zbirci Muzeja Hercegovine Mostar” (period NOB-a 1941-1945) otvorena je danas u Galeriji Narodnog univerziteta Konjic povodom obilježavanja 1.marta, Dana nezavisnosti BiH, i 3.marta, Dana oslobođenja Konjica od fašizma u organizaciji Grada Konjica. Na 15 panoa izloženo je 50 crno-bijelih fotografija koje prikazuju oslobođenje Konjica od fašizma, ali i objekte koji su korišteni u vrijeme NOR-a na konjičkom području. Prisutne je pozdravio Benjamin Mušinović, direktor Narodnog univerziteta Konjic, zahvalivši se Gradu Konjicu i Muzeju Hercegovine na organiziranoj izložbi.



“Izložba se sastoji od 50 crno-bijelih fotografija, autentičnih fotografija, koje se odnose na mart 1945. godine. Posjetioci mogu vidjeti fotografije porušene ćuprije te improviziranu skelu. Poslije oslobođenja Konjica 70% je bilo srušeno konjičke čuprije, a skela je služila kao prelaz sa jedne na drugu stranu. Zatim mogu vidjeti crno-bijele fotografije kuća okolnih sela grada Konjica, koje su služile za ilegalan rad u toku narodno-oslobodlačkog rata, i u kojima su vršene pripreme za vojna dejstva”-navela je Indira Gaštan Bešo, viša kustosica Muzeja Hercegovine Mostar.
Prigodnim riječima na otvaranju izložbe obratio se i književnik Senadin Begtašević. On je govorio o 1.mart, Danu nezavisnosti BiH i održanom referendum 1992.godine, ali i o važnosti 3.marta, Dana oslobođenja Konjica od fašizma. Podsjetio je i na jednu važnu činjenicu.
“U zapisniku zasjedanja ZAVNOBIH-a Bosne i Hercegovine u novembru 1943. godine navedena je jedna sintagma koja sama po sebi znači ogromnu stvar za opstojnost ove države. Naime, navedena je ta sintagma u početku jednog pasosa, a glasi “naša uža domovina Bosna i Hercegovina”.
Nakon nestanka Bosne i Hercegovine, ona je, zapravo, uspostavom Primorske banovine za vrijeme stare Jugoslavije nestala, te je administrativno sjedište Konjica tada bilo u Splitu i prvi put je tada Konjic bio u svojoj užoj domovini Bosni i Hercegovini, u nepromijenjenim granicama u kojima se nalazi i danas. To su AVNOJ-ske granice i to su granice za koje smo se borili i uspjeli, zapravo, da se izborimo. Zbog toga sam sretan i zbog toga je ovo vrlo značajan dan, usko vezan sa 3. martom, Danom oslobođenja Konjica od fašizma”-kazao je Begtašević.


Današnjoj izložbi prisustvovala su i dva razreda učenika iz Prve i Druge osnovne škole. Nastavnici historije Samira Bise i Muamer Nuhanović smatraju da učenici trebaju poznavati važne historijske datume iz prošlosti svoje zemlje, a učenicima je, kako su nam kazali, današnja izložba bila zanimljiva, jer su naučili nešto novo o historiji svoga grada i države.


Izložba će se moći pogledati u toku ove sedmice do 13 sati, a poželjno bi bilo najaviti posjetu uposlenicima Narodnog univerziteta Konjic.
radiokonjic.ba
03.03.2025.
samra@radiokonjic.ba