SIPA: U akciji “Paravan” uhapšene tri osobe u Mostaru, Međugorju i Konjicu

Udruženje Pomozi.ba u martu doniralo 775.930,83 KM za liječenje oboljelih bh. građana

Ovih dana nastavljaju se radovi na uređenju parkovskih površina...

Pripreme za ljetnu sezonu i Smotru izviđača BiH na Boračkom jezeru

Novi projekat uređenja kampa konjičkih izviđača na Boračkom jezeru...

Đoković osvojio sedmi Wimbledon i 21. Grand Slam

Srbin Novak Đoković osvojio je treći grend slem teniski turnir u Vimbldonu nakon što je u finalu pobedio Australijanca Nika Kirjosa sa 4-6, 6-3, 6-4, 7-6 (3).

To je Đokoviću 21. grend slem titula, a sedma titula na Vimbldonu. Bolji je od njega samo Rafael Nadal, koji je na jednom od četiri najveća turnira pobijedio 22 puta, dok Švicarac Roger Federer ima još jednu pobjedu u Wimbledonu.

Dodajmo da je ovo Đokoviću četvrto uzastopno slavlje u All England Clubu, a posljednji poraz 2017. godine imao je u četvrtfinalu od Čeha Tomaša Berdiha. Nakon toga je osvojio 28 mečeva na trećem Grand Slam turniru sezone.

Srpskom teniseru ovo je 88. osvojen turnir u karijeri, dok je Australijanac osvojio šest turnira. Posljednju je osvojio 2019. u Washingtonu.

Prvi je do prednosti stigao Australac, koji je napravio brejk pri rezultatu 2-2, a potom odbranio prednost. U prvom setu Kyrgios je imao sedam as servisa, 14 vinera i samo četiri neiznuđene greške, od kojih je dvije napravio u posljednjem gemu seta.

Zanimljivo, bio je to treći meč zaredom u kojem je Đoković počeo sa 0-1. U četvrtfinalu je čak izgubio 0-2 od Italijana Jannika Sinnera, au polufinalu 0-1 od Britanca Camerona Norriea, ali je oba meča preokrenuo u svoju korist. Baš kao i suđenje protiv Kyrgiosa.

Srpski teniser je zaigrao mnogo bolje u drugom setu, prvo je napravio brejk pri vođstvu od 2-1, a potom i vođstvu od 4-1. U devetom gemu Kyrgios je mogao da nadoknadi izgubljeni gem, imao je 0-40, a potom još jednu brejk loptu, ali je promašio sve četiri. Đoković je dobio gem i postavio za 6-3 i 1-1 u setovima. Australca je to toliko iznerviralo da je između utakmica vikao i svađao se sa ko zna s kim.

Na otvaranju trećeg seta Đoković je imao dvije lopte za okret, ali se Australijanac izvukao i poveo sa 1:0. Ključni gem u trećem setu odigrao se pri rezultatu 4-4. Kyrgios je imao 40-0, ali je izgubio pet poena zaredom za prekid. Đoković je potom odbranio svoj servis i osvojio set sa 6-4. U svom stilu Australijanac je “ludio” tokom cijelog trećeg seta, zbog čega je u jednom trenutku dobio opomenu.

U četvrtom setu Kyrgios je uspio da se smiri i to se odmah vidjelo u njegovoj igri. Ponovo je odigrao sjajno, baš kao i Đoković, oba tenisera su držala svoje servise bez brejk lopti i set je otišao u trinaesti gem.

“Tiebreak” je počeo Đokovićevim “mini brejkom” i vođstvom od 2:0. Australac je vratio izgubljeni poen, ali je potom izgubio dva poena na svoj servis (1-4). Kada je Đoković poveo sa 6-1, bilo je jasno da nema povratka. Australijanac je uspio da osvoji još dva boda, ali to nije bilo dovoljno. Đoković je u trinaestom gemu dobio 7-3 za veliko slavlje.

Post Đoković osvojio svoj sedmi Wimbledon i 21. Grand Slam pojavio se prvo na Gol.ba.