10.4 C
23 Aprila, 2024

(FOTO/VIDEO) BRAVO MOMCI: Bosna i Hercegovina savladala Crnu Goru i izborila baraž za EURO i A Ligu nacija

Nogometna reprezentacija BiH večeras je u Zenici ugostila Crnu Goru u okviru petog kola UEFA Lige nacija, a u meču koji je dugo okarakterisan kao odlučujući u našoj grupi, naša reprezentacija je trijumfovala rezultatom 1:0.

Naša reprezentacija je na dva kola do kraja ušla sa osam bodova, Crna Gora je imala sedam, Finska četiri, a Rumunija samo tri, tako da je računica bila sasvim jasna. Pobjeda nam je do kraja garantovala prvo mjesto u našoj grupi, a na pobjedu su računali i Crnogorci koji su znali da će eventualnim trijumfom preuzeti prvo mjesto i inicijativu u našoj grupi uoči posljednjeg kola.

Naš tim je već u trećoj minuti ozbiljno zaprijetio, a sjajnu priliku nakon kornera imao je Edin Džeko. Pjanić je odlično ubacio, Džeko je “uhvatio” volej, ali je lopta otišla malo preko gola. Već tada je bilo vidljivo da će bh. reprezentacija biti ofanzivnije orijentisana od gostiju, a Crnogorci na samom otvaranju meča nisu pokazali previše ofanzivne namjere. Ipak, u 17. minuti su stvorili prvu šansu. Pjanić je faulirao Jovetića na centru terena, Crnogorci su to brzo uzeli, a naša odbrana je samo nakratko skrenula loptu do Osmajića. Odmah je šutirao, ali je lopta otišla pored gola.

Naša reprezentacija nije imala previše problema sa kontrolom posjeda lopte, ali su gosti uporno zaustavljali naše napade duplim blokom ispred svog gola i nismo stvarali previše šansi. Tri puta je Džeko šutirao sa distance, jednom ga je obranio Mijatović, a dva puta je šutirao pored gola. Amir Hadžiahmetović je također postigao jedan pokušaj, koji također nije bio precizan.

U 32. minutu naši igrači su ušli u visok pritisak, Pjanić je oteo loptu na polovini Crne Gore i dodao je do Stevanovića, koji je ubacio Demirovića i uhvatio odbranu Crne Gore nespremno, a Demirović je proverio golmana gostiju i doneo velika radost nasoj reprezentaciji..

Bio je teren uzavreo, gol se slavio, ali veselje nije dugo trajalo jer je njegov pomoćnik iz VAR sobe kontaktirao glavnog sudiju Szymona Marciniaka, koji je “prijavio” mali ofsajd Demirovića, zbog čega je gol poništen.

Očekivalo se da će se ova sudijska odluka negativno odraziti na našu igru, ma koliko bila ispravna, ali su naši momci našli dodatni motiv i do poluvremena zaigrali još bolje, au nadoknadi vremena odigrali najbolju akciju od početka utakmice. Amar Dedić je proigrao Hadžiahmetovića, koji lijepo centrira po sredini, a Džeko maestralno spušta loptu do Demirovića, koji prvim udarcem provjerava Mijatovića, a ovoga puta ni VAR nije mogao ugasiti radost Bilinog terena.

Iako su Crnogorci pokušali da promijene utisak iz prvog poluvremena tako što su napravili dvije izmjene na poluvremenu, naš tim je sasvim dobro otvorio drugo poluvrijeme i bio bolji od gostiju. Nismo imali jasnih šansi, ali lopta je bila više uz nas, a Crnogorci skoro da nisu ni zaprijetili. Međutim, vidjelo se da se naša reprezentacija kocka i da ne pokušava ozbiljnije da napadne gol gostujućeg tima. To je dalo krila Crnogorcima, koji su polako postajali sve ofanzivniji.

Ni oni nisu stvorili bogzna kakvu šansu, a tek u 65. minutu uputili su prvi ozbiljniji udarac, kada je Stevan Jovetić šutirao preko gola, nakon što su gosti ukrali loptu na našoj polovini. Tri minuta kasnije, Stevanović pravi faul u opasnoj zoni, a gostujući tim je već u tom periodu imao punu kontrolu nad utakmicom, a naši igrači bi uglavnom samo šutirali loptu čak i kada bi je dobili. Iz nastalog slobodnog udarca Jovetić šutira nisko, ali Šehić je oprezan i zaustavlja ovaj pokušaj.

Stvari za naš tim u tim trenucima nisu izgledale dobro, ali ulaskom Cimirota, a nešto kasnije i Kodre i Gojaka, naša igra se stabilizovala i ubrzo su naši igrači uspjeli ponovo pritisnuti i stvoriti šansu preko Ermedina Demirovića u 76. minuti.

Dva minuta kasnije Crnogorci su odigrali veoma opasnu kontru, ali je nakon centaršuta Hakšabanovića Đurđević promašio. Ipak, naš tim je nastavio sa napadima, a u 79. minutu, nakon centaršuta Demirovića, vrlo dobru priliku imao je Kodro, koji nije baš najbolje zahvatio loptu.

Utakmica se polako bližila kraju, bilo je dosta nervoze na obje strane, a u posljednjih pet minuta Crnogorci su još jednom uspjeli da se nametnu i ugroze naš gol. U 89. minutu naš tim je imao još jedan pokušaj preko Ermedina Demirovića, koji je šutirao pored gola.

Do kraja utakmice nije bilo promjena, pa je naš tim obezbijedio plasman u A Ligu nacija kao i plasman u baraž za Evropsko prvenstvo 2024. godine.

Bosna i Hercegovina – Crna Gora 1:0 (1:0)

Stadion: Bilino polje, Zenica
Gledalaca: 13.000
Sudija: Szymon Marciniak (Poljska)
Strijelci: 1:0 – Demirović 45+1
Žuti kartoni: Demirović, Pjanić, Džeko, Hadžikadunić, Saničanin (BiH), Savićević, Marušić, Vukčević, Janković (Crna Gora)

BOSNA I HERCEGOVINA: Šehić, Dedić (90. Sušić), Hadžikadunić, Saničanin, Kolašinac, Bešić (73. Kodro), Hadžiahmetović, Pjanić (67. Cimirot), Stevanović (73. Gojak), Demirović, Džeko. Selektor: Ivajlo Petev.

CRNA GORA: Mijatović, Vešović, Tomašević, Vujačić, Radunović, Janković (81. Camaj), Šćekić (70. Hakšabanović), Marušić, Savićević (46. Vukčević), Osmajić (46. Mugoša), Jovetić (70. Đurđević). Selektor: Miodrag Radulović.