10.5 C
24 Aprila, 2024

Hrvatska izgubila u drami na otvaranju Eurobasketa

HRVATSKI košarkaši poraženi su u prvom kolu grupe C Eurobasketa. Grčka, jedan od favorita za osvajanje EP, bila je bolja 89:85. Bila je to luda utakmica u kojoj je nakon prvog poluvremena, koje su Grci dobili 46:30, izgledalo da izabranici Damira Mulaomerovića nemaju šanse.

Međutim, nije bilo tako. Hrvatska se vratila u igru ​​fantastičnom trećom četvrtinom, a utakmica je bila izjednačena do samog kraja. Ipak, Grci su uspjeli sačuvati prednost i nisu dozvolili Hrvatskoj da se vrati više od dva koša zaostatka, najviše zahvaljujući dvostrukom NBA MVP-u Giannisu Antetokounmpu.

Grčka dominacija u prvom dijelu

Hrvatska je dobro otvorila utakmicu i povela sa 7:0 u prve dvije minute. Giannis Antetokounmpo se nije snašao na početku, krenuo je šutom 0/4, ali je zato bio nezaustavljiv naturalizovani Amerikanac Tyler Dorsey, koji je trojkama predvodio Grke.

Giannisu nije trebalo dugo da se probudi, počeo je da pravi nered pod košem i Hrvatska nije imala rješenje. Čak i kada je Mulaomerovićeva petorka odigrala dobru odbranu, Grci su znali prelako uhvatiti ofanzivni skok. Na kraju prve četvrtine bilo je 24:16 za ekipu Dimitriosa Itudisa.

Slično je bilo i u drugoj četvrtini. Odbrana Grčke ugušila je hrvatski napad i natjerala ga na čak 12 izgubljenih lopti u prvom poluvremenu, dok su Grci izgubili samo jednu. Zgrabili su devet ofanzivnih skokova, pet više od Hrvatske, a nevjerovatni Dorsey je u prvom poluvremenu postigao čak 20 poena.

Hrvatska je ponovo rođena u trećoj utakmici

Hrvatski košarkaši konačno su izgubili u trećoj četvrtini. Smith je pukao, a Simon se poigrao. Sredinom treće četvrtine Hrvatska je krenula u seriju od 13:0 i došla do -2, ali ju je trojkom zaustavio niko drugi do Dorsey, pa je treća četvrtina završila 80:72.

Grčki napad u trećoj četvrtini ostao je praktično na istom nivou kao i ranije, ali je hrvatski bio znatno bolji nego u prvom dijelu. U trećoj četvrtini Hrvatska je postigla 32 poena, dva više nego u cijelom prvom poluvremenu!

Drama na kraju

Grčka je držala osam bodova prednosti do posljednje tri minute, kada je počela nova hrvatska mini serija. Bogdanović, Smith i Simon centaršima su ponovo doveli Hrvatsku na -2, a na semaforu je ostalo još nešto više od minute.

Hrvatska se u narednom napadu uspjela odbraniti, a onda je imala priliku da izjednači ili povede. Međutim, pojavio se Giannis i blokirao pokušaj Zupca, a na drugoj strani je zakucao i nakon toga pogodio uz dodatno slobodno bacanje iz tranzicije i tako riješio utakmicu. Poraz je ublažio Smithovom dalekometnom trojkom i konačan rezultat bio je 89:85.

Smith najbolji u Hrvatskoj

Bila je to Jaleen Smith, nedavno naturalizovana Amerikanka, koja je bila najbolji hrvatski pojedinac sa 23 poena (šut 8/13, trojke 5/7), pet skokova i četiri asistencije. Bojan Bogdanović je postigao 19 poena uz sedam skokova, a Krunoslav Simon 18 uz pet skokova. Dvocifreni su bili i Ivica Zubac sa 11 i Mario Hezonja sa 10 poena.

Kod Grka najbolji su bili Giannis Antetokounmpo i Tyler Dorsey sa po 27 poena. Giannis je dodao i 11 skokova i šest asistencija. Samo još jedan igrač je bio dvocifren za Grčku, Dimitrios Agravanis je postigao 11 poena. Dodajmo da Hrvatska narednu utakmicu igra u subotu od 14.15 sati, a protivnik je Velika Britanija.

► KLIKNITE OVDE I POGLEDAJTE STATISTIKU SVIH IGRAČA.

Post Hrvatska izgubila dramatično na otvaranju Eurobasketa pojavio se prvi na Gol.ba.