back to top

Kako se pripremiti i šta poduzeti u slučaju poplava

Iako su trenutno svi vodostaji na području Federacije Bosne i Hercegovine ispod nivoa za proglašavanje mjera odbrane od poplava, prema meteorološkim i hidrološkim prognozama Federalnog hidrometeorološkog zavoda i Agencije za vodno područje rijeke Save i Sliva Jadranskog mora, očekuju se padavine koje će uzrokovati porast vodostaja rijeka. U naredna četiri dana prognozira se vanredno hidrološko stanje uz moguće lokalno izlijevanje vode i pojavu poplava. Viši stručni saradnik za odnose s javnošću iz Federalne uprave civilne zaštite Majda Kovač istaknula je važnost pravovremenog praćenja prognoza i poduzimanja preventivnih mjera zaštite.

Upute koje se građani trebaju pridržavati u slučaju poplava su sljedeće:

  • Vrijedne stvari treba podići na povišena mjesta ili u prostorije više spratnosti.
  • Pripremiti pitku vodu i biti spremni za moguću evakuaciju s torbom za hitne slučajeve, posebno kada imaju malu djecu ili hronične bolesnike kojima su potrebni lijekovi.
  • Pratiti sredstva javnog informisanja, slijediti upute nadležnih službi i postupiti prema njima u slučaju evakuacije.
  • Ako zbog poplave nisu u mogućnosti napustiti objekat u kojem se nalaze, treba se popeti na više spratove, a ako je potrebno, na krov i sačekati pomoć.
  • Potrebno je isključiti glavne izvore struje, plina i vode.
  • Ako su na otvorenom, treba se udaljiti od mjesta ugroženog poplavom, izbjegavati hodanje kroz poplavne vode, te ne prolaziti kroz vodu automobilom ili nekim drugim prevoznim sredstvom.
  • Ako su u automobilu i ne mogu se sigurno prevesti do sigurne pozicije, potrebno je napustiti automobil i popeti se na povišeno mjesto.
  • Važno je pokazati humanost i pomoći drugima u blizini, posebno onim ugroženim kategorijama, poput invalida, bolesnih, djece i svima kojima je pomoć potrebna.
  • Ako je prekasno za evakuaciju kućnih ljubimaca, potrebno je ostaviti prostorije u kojima borave otvorene kako bi mogli izaći. Ako je moguće, kućni ljubimci trebaju imati slobodno kretanje”- navela je Kovač.
Kako se pripremiti i šta poduzeti u slučaju poplava
FHMZ: Obavijest o mogućim poplavama, bujicima i klizištima

Majda Kovač iz Federalne uprave civilne zaštite naglašava važnost saradnje s hitnim službama u čišćenju ugroženih prostora i uklanjanju svega što može ugroziti zdravlje. Također, važno je ne koristiti svježu hranu, vodu ili predmete koji su došli u kontakt sa zagađenom poplavnom vodom.

Nakon poplave, također je potrebno sarađivati s hitnim službama i u čišćenju prostora te uklanjanju svega što bi moglo ugroziti živote. Važno je znati brojeve za hitne slučajeve, kao i imati potrebne brojeve pri ruci, poput onih za civilnu zaštitu, policiju i hitnu službu”- pojašnjava Kovač.

Kovač je također istaknula da je brz protok informacija ključan u kriznim situacijama. Federalni operativni centar redovno je u kontaktu sa svim službama civilne zaštite. Prikupljaju se informacije, formiraju se izvještaji koji se dalje objavljuju na službenoj stranici Federalne uprave civilne zaštite.

24 sata Federalna uprava civilne zaštite, putem Federalnog operativnog centra, u kontaktu je sa svim službama civilne zaštite, odnosno kantonalnim upravama, preko kantonalnih uprava sa civilnim zaštitama u gradovima i općinama. Informacije koje dolaze iz nižih nivoa formiraju se u jedan izvještaj koji se postavlja na web stranicu Federalne uprave civilne zaštite. Izvještaj se šalje i na oko 50 adresa svih nadležnih institucija kako bi građani mogli pogledati izvještaj. Posebno je važno da građani koji žele putovati u područja pogođena prirodnim ili drugim nesrećama budu informisani o tome šta ih čeka i hoće li putovanje biti sigurno. Ljudi koji se nalaze u rizičnim područjima dobit će informacije o tome gdje se mogu obratiti za pitku vodu, ali i upozorenja od Agencije za vodno područje rijeke Save i Jadranskog mora, kao i od Federalnog hidrometeorološkog zavoda. Građani trebaju unaprijed biti informisani o mogućim poplavama i poduzeti potrebne mjere zaštite”- zaključila je Kovač.

Očekuje se da će najveći vodni valovi doseći vrhunac krajem marta. Obavijesti o stanju rijeka bit će ažurirane svakodnevno, a građani su pozvani da se pridržavaju uputa nadležnih institucija i ostanu na sigurnom. Federalne specijalizirane jedinice zaštite i spašavanja na vodi, pod vodom,  te jedinice za ispumpavanje vode pumpama velikog kapaciteta stavljene su u pripravnost.

radiokonjic.ba

26.03.2025.

Teme

Utisci nakon utakmice Igman-Radnik: Peternac ponosan na ekipu, Radnik se probudio u drugom poluvremenu

28.kolo WWIN lige otvoreno je utkamicom FK Igman-FK Radnik, koja je okončana rezultatom 1-1. Šef stručnog štaba FK Igman poručuje da su odigrali odličnu utakmicu, dok trener Radnika kaže da je rezultat u prvom poluvremenu mogao biti i 2-0 za Igman jer su bili odlični.

FK Igman – FK Radnik 1:1

Prva utakmica 28. kola WWin lige Bosne i Hercegovine odigrana je na Gradskom stadionu u Konjicu gdje je Igman ugostio ekipu Radnika iz Bijeljine

Konjic: Obilježena 32. godišnjica zločina u selu Gorica

Danas je u selu Gorica upriličeno obilježavanje 32. godišnjice...

Turisti u Konjicu: Lijepo je, ali gdje su javni WC i parking?

Turisti vole Konjic, ali im nedostaju osnovne usluge: javni WC i parking i dalje veliki problemi

22,7 miliona KM za regionalne ceste, prioritet u Konjicu put prema Boračkom jezeru

Vlada HNK usvojila je plan za održavanje i investicije...

Danas u Konjicu predstavljen projekat “Green&Healthy BiH” za poljoprivredne proizvođače

Ministarstvo vanjskih poslova i međunarodne saradnje-Italijanska agencija za razvojnu...

Javna tribina “Život i djelo generala Arifa Pašalića”

Javna tribina pod nazivom “Život i djelo generala Arifa...

Večeras u Konjicu promocija knjige “Stolac u pjesmi i pjesma u Stocu”

Promocija knjige “Stolac u pjesmi i pjesma u Stocu”...

Povezani članci

Popular Categories