back to top

Kampanja „16 dana aktivizma protiv rodno zasnovanog nasilja”

U sklopu Kampanje “16 dana aktivizma protiv rodno zasnovanog nasilja” realizovane su razlišite aktivnosti u organizaciji Udruženja „Novi put“ Mostar, a danas su zajedno s Udruzenjem „Žena BiH“ i Koordinacijskim timom HNK za prevenciju i zaštitu od nasilja u porodici organizovali okrugli sto u Mostaru čiji su učesnici bili predstavnici nadležnih institucija s područja grada Mostara i kantonalnih institucija.

Organizatori okruglog stola smatraju da je u cilju prevencije i zaštite od nasilja važno javno govoriti o ovom problemu. Abida Pehlić, predsjednica Udruženja „Novi put“ govorila je zašto se žene teško odlučuju prijaviti nasilje.

„Naše udruženje ima besplatno savjetovalište u kojem nudimo besplatnu psiho-socijalnu podršku upravo osobama koje su preživjele ili preživljavaju neki od oblika nasilja. I upravo je to zaključak do kojeg smo došli – da se žene vrlo teško odlučuju da prijave nasilje. Većina naših klijentica su osobe koje su već preživjele nasilje i uspjele su da izađu iz tog začaranog kruga, ali zahvaljujući podršci koju su dobile s vana, bilo od svojih roditelja, braće i sestara, ili čak neke odrasle djece, prijateljica i sl. Žena koja trpi nasilje se vrlo rijetko odlučuje da sama poduzme neke korake i to je ono što je zabrinjavajuće. Razni su uzroci, patrijarhalni odgoj gdje se žena smatra stubom porodice i odgovornom za obitelj, te na kraju, krivom ako dođe do problema u porodici. Također, imamo situaciju da žene nisu ekonomski osnažene, da nisu zaposlene ili nemaju vlastitu imovinu, ili su godinama ulagale u zajedničku imovinu sa svojim suprugom, a sada bi one trebale biti te koje bi zapravo trebale da izađu iz njihovog zajedničkog doma zajedno sa svojom djecom, dok počinitelji nasilja ostaju u porodici“- kazala je Pehlić navodeći i transgeneracijsku traumu kao jedan od uzroka.

„Žena koja preživljava nasilje je često odrasla u porodici u kojoj je majka bila žrtva nasilja, te je usvojila taj obrazac ponašanja. Uzroci su razni i većinom su individualni, od osobe do osobe. Međutim, ono što smo mi zaključili jeste da rijetko koja žena koja je preživjela nasilje imala podršku svoje vlastite porodice, roditelja, braće i sestara, rodbine i sl. Preko 90% njih zapravo nisu imale podršku ili nisu smogle snage da se svojim roditeljima, svojoj užoj ili široj porodici povjere i priznaju da trpe nasilje. Poručila bih svim ženama, pa čak i djevojkama koje trpe nasilje u partnerskim vezama, da nakon prvog pokušaja nasilja dobro razmisle o tome što žele i da pokušaju odmah izaći iz takve veze. Nažalost, u našem savjetovalištu imamo situaciju da, uz majku koja je preživjela nasilje, imamo i svu njenu djecu, čak i punoljetnu, koja su prošla kroz različite oblike trauma upravo zbog toga što su maltene svakodnevno svjedočili zlostavljanju u svojoj porodici“-poručila je Pehlić, te uputila apel svima da ukoliko posumnjaju da bi neko mogao biti žrtva nasilja, da popričaju s tom osobom i ponude svoju podršku.

„Naravno, naše udruženje stoji na raspolaganju. Mi smo udruženje koje radi na području čitave Bosne i Hercegovine. Naše besplatno savjetovalište ima i mobilne timove koji putuju po čitavoj Hercegovini i pružaju stručnu pomoć. Naša vrata su širom otvorena za sve koji žele prijaviti nasilje, ali se možda ustručavaju iz nekog razloga, a posebno su naša vrata otvorena za sve osobe koje trpe bilo koji oblik nasilja“-dodala je Abida Pehlić, predsjednica Udruženja „Novi put“.

Kampanja „16 dana aktivizma protiv rodno zasnovanog nasilja"

U sklopu obilježavanja 16 dana aktivizma, Udruženje „Novi put“ danas  je organizovalo  i šetnju, odnosno kampanju pod nazivom “Sve u 16“.

radiokonjic.ba

04.12.2024.

(Zabranjeno je preuzimanje sadržaja, vijesti, videa ili fotografija bez navođenja izvora Radio Konjic i radiokonjic.ba, bez zatražene i odobrene dozvole za preuzimanje.
Vlasnik objavljenih materijala na portalu radiokonjic.ba je RTV Konjic dd, i portal radiokonjic.ba, osim ako nije navedeno drugačije.
Ukoliko dobijete odobrenje za preuzimanje, obavezni ste podijeliti izvorni link na informaciju koju preuzimate, tj.link na portal radiokonjic.ba)

Za preuzimanje informacija možete nas kontaktirati putem:

rtvka@bih.net.ba
+387 36 726 267

Možda vas zanima