Večeras je u Bosanskoj sobi Narodnog univerziteta promovisana knjiga “Alija Izetbegović zvanično i nezvanično” novinara i ratnog reportera “Oslobođenja” Šefke Hodžića. Promotori su bili general Mustafa Polutak, Emir Habul, Mirko Pejanović, a moderatorica i promotorica Senka Kurt.
Velika je čast doživjeti pročitati i promovisati jednu ovakvu knjigu, koja predstavlja novinarski atlas, jer su u njoj komentari, reportaže, intervjui, crtice, zapisi što za novinare predstavlja sjajan izvor kako novinar može reagovati u određenim situacijama izjavila je Senka Kurt.
“S druge strane, za čitatelje je ovo sjajna knjiga i preporučujem je svima jer otkriva događaje za koje nikada nismo znali da će biti otkriveni. Ovo nije knjiga jednog momenta, dijela naše historije, nego knjiga o tome kako novinar može biti svjedok, ali relevantan, kredibilan svjedok jednog vremena i kako i nakon što to vrijeme prođe u smislu tog historijskog momenta može svjedočiti o važnim trenucima koji su bili sudbonosni za Bosnu i Hercegovinu” – izjavila je Kurt.
General Mustafa Polutak je rekao da ova knjiga opisuje karakter i djelovanje Alije Izetbegovića od njegovog stupanja na dužnost člana Predsjedništva BiH pa do njegove smrti.
“Knjiga daje sliku i njegov doprinos koji je nemjerljiv za kompletan sistem u BiH, za građane, za narod BiH, za državu Bosnu i Hercegovinu, posebno kroz ratni period u ulozi vrhovnog komandanta Oružanih snaga i kao državnika, koji je u mirovnim pregovorima uspio sa nadmoćnim agresorima, sa međunarodnom zajednicom koja nam nije bila naklonjena da ostvari nezavisnost Bosne i Hercegovine” – rekao je general Polutak.
Emir Habul je naveo da knjiga osvjetljava jednu dimenziju ličnosti, uloge i djelovanja Alije Izetbegovića i da predstavlja važan historijski izvor za izradu buduće monografije koja je potrebna. Pisanje historije kroz ulogu velikih ličnosti je zahvalno, a i potrebno je osvijetliti značajne ličnosti u Bosni i Hercegovini, a i u drugim državama se taj metod primjenjuje rekao je Habul.
“Vrijednost ove knjige je što objašnjava kontekst djelovanja i prilike u kojima je djelovao Alija Izetbegović koje su jako složene i dramatične, sa mnogo nepoznanica, sa mnogo neprijatelja i ilustruje vrijeme, da mi koji čitamo sa distance, pogotovo mlađi, da shvate u kojem vremenu je značilo i kako se vodila politika, kako se vodila država, kako se vodila odbrana i da shvatimo svu delikatnost vrema i prilika što ova knjiga donosi” – zaključio je Habul.
Mirko Pejanović je izjavio da je knjiga izvanredna studija i da trebamo biti zahvalni Šefki Hodžiću zato što je između dvije korice pod ovim naslovom donio autentične iskaze odvijanja odbrambeno oslobodilačkog rata u BiH na terenu, kako se život odvijao i kako se borba odvijala.
“Knjiga omogućava iz svih dijelova, a tri su dijela, predratni, ratni i poslijeratni, da se sagleda potpunija uloga i aktivnosti Alije Izetbegovića. Knjiga će sigurno postati osnova za pisanje historije odbrambeno oslobodilačkog rata, osnova za pisanje biografije Izetbegovića kao državnika i postat će osnova koja će poslužiti vojnim školama da izučavaju kako je nastala jedna armija u uslovima nepostojanja nikakvih pretpostavki, a ipak je nastala” – izjavio je Pejanović.
Autor Šefko Hodžić je rekao da se knjiga sastoji iz dva elementa.
“Prvo je zvanično ono što sam o Aliji Izetbegoviću objavio u “Oslobođenju, a tu sam uvrstio možda najzanimljiviji dio, a to je intervju o Srebrenici. To je jedan veliki intervju u kojem sam ga svašta pitao. U zvaničnom dijelu tog razgovora sam imao osamnaest stranica, a u nezvaničnom osam stranica, a imao sam još neke izvore. Knjigu sam pisao sa velikim žarom, ali sam gledao da sve bude istinito” – rekao je autor navodeći da je zadovoljan promocijom.
Promociji je prisustvovala i kćerka Alije Izetbegovića Lejla Akšamija, koja je Šefki Hodžiću poklonila pribor za pisanje koji je američki predsjednik Bil Klinton poklonio Aliji Izetbegoviću.
Promocija knjige je organizovana povodom obilježavanja 1.marta, Dana nezavisnosti BiH i 3.marta, Dana oslobođenja Konjica od fašizma.
Šefko Hodžić (1945.) radio je kao novinar u mnogim redakcijama. Kao ratni reporter “Oslobođenja” Hodžić je, od 1992. do 1995. godine, objavio više stotina izvještaja i reportaža sa ratišta iz raznih dijelova Bosne i Hercegovine. Snimio je i brojne ratne fotografije. Proglašen je ratnim reporterom za 1992. godinu, a 1996. dobio je Plaketu Armije RBiH – najviše armijsko priznanje za civile, te nagradu lista “Oslobođenje” – “30. avgust” za četverogodišnje izvještavanje sa bh. ratišta.
radiokonjic.ba
03.03.2023.