11.5 C
23 Aprila, 2024

Košarkaši BiH savladali Bugarsku za plasman u drugi krug kvalifikacija za Svjetsko prvenstvo

KošarkašReprezentacija Bosne i Hercegovine plasirala se u drugo kolo kvalifikacija za Svjetsko prvenstvo, nakon što je večeras u dvorani “Mirza Delibašić” u Sarajevu savladala Bugarsku rezultatom 76:73.

Pogodak odluke postigao je Džanan Musa, koji je u posljednjim sekundama bio precizan za tri poena.

Utakmica je od samog početka bila neizvjesna, a Bosna i Hercegovina je uspjela održati minimalnu prednost. Od samog početka utakmice bilo je jasno da Bugari, kojima je pobjeda od pet i više bodova značila prolaz u drugi krug kvalifikacija, nisu došli u Sarajevo da se predaju.

U drugom kvartalu BiH. Košarkaši zaigrali su još bolje i stigli do dvocifrene prednosti. Ipak, do kraja poluvremena Bećiragićeva ekipa je napravila nekoliko grešaka koje su gosti uspjeli iskoristiti i na poluvrijeme otići sa zadovoljavajuća četiri poena zaostatka (40:36).

U nastavku utakmice odnos snaga na terenu se nije mijenjao. Bugari nisu dozvolili da se bh. tim značajnije odvoji. U drugom dijelu treće četvrtine gosti su zaigrali još bolje, dok je bh. tim napravio niz grešaka, pa su gosti u završni dio ušli s vodstvom 62:58.

BiH ponovo dolazi u vodstvo šest minuta prije kraja, najviše zahvaljujući poenima Aleksandra Lazića. U posljednjim minutama utakmice ekipe su izjednačile, a potom je odgovornost preuzeo Džanan Musa, koji u nekoliko navrata postiže poene za Bosnu i Hercegovinu, ali promašuje slobodna bacanja, što su Bugari još jednom znali iskoristiti za održavanje izjednačenja.

U posljednjem napadu na utakmici Musa je fauliran, ponovo je stao na liniju slobodnih bacanja i promašio, ali bh. Igrati košarku uspijevaju osvojiti loptu, a Musa u posljednjoj sekundi postiže trojku i donosi BiH vrijednu pobjedu.

U timu BiH najefikasniji su bili kapiten Miralem Halilović i Džanan Musa sa po 16 poena, dok je Dee Bost predvodio Bugarsku sa 24 poena.

Pored BiH, u drugi krug kvalifikacija plasirale su se Litvanija i Češka. Tamo će im se pridružiti selekcije Francuske, Mađarske i Crne Gore, sa kojima će formirati novu grupu.

Francuska i Litvanija će biti u najboljoj poziciji na startu kvalifikacija, jer su prvi dio završile rezultatom 5-1, a isto se prenosi i u završnu fazu. Slijedi Crna Gora sa omjerom 4-2, dok su Mađarska, Češka i Bosna i Hercegovina na 3-3.

Kvalifikacije se nastavljaju u avgustu. Tri najbolje ekipe iz te grupe izborit će plasman na Svjetsko prvenstvo.

Pošta Košarkaši Bosna i Hercegovina je pobijedila Bugarsku i plasirala se u drugo kolo kvalifikacija za Svjetsko prvenstvo prvo se pojavila na Dnevni.ba.