back to top
12.5 C
Konjic
22 Aprila, 2024

Pojašnjenje odluke Suda za sportsku arbitražu (CAS) od strane eksternog tima

S obzirom na to odluka Međunarodnog suda za sportsku arbitražu u Lozani (CAS), koji je stigao prekjučer na adrese pravnih zastupnika FK Velež Mostar, gosp. Šemsudin Hasić i F/NS BiH izazvali su određene nedoumice u javnosti, posebno nakon prvih reakcija F/NS BiH na to, FK Velež, kako je ranije obećano, želi sve zainteresirane upoznati sa određenim pravnim detaljima odluke CAS-a. , kao oni u na tekst objavljen na portalu Klix.ba, na zahtjev novinara tog portala, objasnio je eksterni tim koji je predstavljao naš Klub i g. Šemsudin Hasić u žalbenom postupku pred CAS-om.

Naime, kako eksterni tim naglašava: ,,Važno je to znati vodio proces pred CAS između tri strane: Veleže, g. Šemsudin Hasić i F/NS BiHgodine, a zbog odluke Žalbene komisije Udruženja od 08.10.2021. i da je CAS proglasio nadležnost za oba slučaja.

Konkretno, radilo se o dvije žalbe protiv F/NS BiHjedan koji je predao FK Velež Mostar a drugi koji je dostavio g. Šemsudin Hasić, kao suspendovani predsednik Kluba. Odlukom CAS-a, ta dva predmeta su spojena u jedan postupak radi vođenja procesa, a uz saglasnost zainteresovanih strana. U okviru postupka održana su dva ročišta, 9. maja i 20. oktobra ove godine, na kojima je pozvano pet svjedoka od strane Udruženja i tri svjedoka FK Velež, i to gosp. Hasić.”

U vezi žalbe FK Velež Mostar koji se odnosio na kaznu izrečenu klubu, to je u tački 3 odluke CAS-a, odbijenošto je, prema mišljenju eksternog tima, nakon tako dugog perioda vođenja procesa, na kraju bilo sasvim očekivano, budući da je izreka žalbene komisije Udruženja podrazumijevala oduzimajući Veležu tri boda u prošloj takmičarskoj sezoni i kaznu od šest domaćih utakmica bez publike, počevši od 22.09.2021., a koja je takođe odigrana do marta 2022.. Obje rečenice su već u potpunosti izvršenea iz eksternog tima zaključuju da su stalne opstrukcije upravljanja procesima, a samim tim i vremenski faktor, uzele danak i da su,ma koliko mi to hteli i hteli, vrijeme se ne može vratiti, tako da su gledaoci i dalje na stadionu i bodre svoj tim, niti FK Velež u ovom, ili bilo kom drugom, može dodati bodove oduzete na prošlom takmičenju sezone. Tako nešto nije moguće, niti bi bilo u skladu sa osnovnim sportskim principima, bez obzira na konačnu tabelu Premijer lige Bosne i Hercegovine“, a koju je arbitar CAS-a očigledno razmotrio i uvidio prilikom donošenja odluke od 15.11.2022. godine.

Šta je sa odlukama po žalbi g. U vezi Hasića tačka 5 Odluke CAS, upravo kako je to prekjučerašnjem kratkom saopćenju naglasio FK VeležCAS PROMIJEN rješenjem Komisije za žalbe od 08.10.2021. i stoga poništio osamnaestomjesečnu suspenziju Šemsudina Hasićakao da nikada nije postojao, dok CAS sa svoje strane vidi kao objektivnu kaznu to što je Šemsudin Hasić trebao biti samo novčano kažnjen u skladu sa Disciplinskim pravilnikom Udruženja, zbog povrede člana 59. stav 1. za koju je dužan platiti 2.000 KM.

Kako navodi eksterni tim za službenu stranicu Veleža: ,,Ponovo smo jučer mogli pročitati nevjerovatne nove neistinite navode predstavnika F/NS BiH. No, o tome ćemo detaljnije govoriti nekom drugom prilikom, konkretno s ciljem da se razotkrije ponovni pokušaj obmane bosanskohercegovačke nogometne javnosti..”

Iz eksternog tima dodaju: ,,Međutim, opet da, sa argumentima iu skladu sa odlukom CAS-a od 15.11.2022. godine, pokušaćemo da to dodatno pojednostavimo za javnost: Prekjučerašnjom odlukom CAS je promenio prvobitnu odluku Komisije za žalbe i u skladu sa svojim ovlašćenjima „zamenio“ suspenziju Šemsudina Hasića, kao odgovorno lice u Klubu, novčanom kaznom od 2.000 KM. Dakle, jednostavnije rečeno, prekjučerašnjim rješenjem, suspenzija g. Šemsudin Hasić „nikada nije ni postojao, već samo i konkretno novčanom kaznom od 2.000 KM, jer ga je, prema odluci CAS-a, sama Apelaciona komisija trebala kazniti za navodnu povredu člana 59. stav 1., a ne za neke naložene teže prekršaje, na način pokušali su da predoče predstavniku Saveza i Saveza sa svojim krajnje upitnim dokazima na samim ročištima u maju i oktobru ove godine! između ostalog prekršaj iz člana 59. stav 1. uopšte nije kvalifikovan kao teži prekršaj, a našu tvrdnju potkrepljuje i sam Disciplinski pravilnik, odnosno isti pravilnik koji je zloupotrijebila Apelaciona komisija. Time je nastala ogromna šteta i g. Hasić i FK Velež, pa ćemo, radi obeštećenja blagovremeno podnijeti tužbu protiv Udruženja i svih odgovornih lica građanskom sudui za sedmocifren iznos, radi primanja naknade za pretrpljenu štetu, okovan tendencioznim i pogrešnim odlukama Arbitražne komisije u vezi sa suspenzijom g. Šemsudin Hasić.

Tačkom 6. Odluke CAS-a uređuju se troškovi takse ili postupka Šemsudina Hasića protiv F/NS BiH pred ovom arbitražom. Prema odluci, troškovi postupka u predmetu Hasić protiv F/NS BiH iznose ukupno 13.000 švajcarskih franaka, koje je g. Hasić, u skladu sa pravilima arbitraže pri CAS-u, uplaćen unaprijed. Zvanično je odlučeno da je Federacija, zbog donošenja pogrešne odluke Arbitražne komisije u vidu suspenzije Šemsudina Hasića, dužna platiti 75% TROŠKOVA arbitražne takse, odnosno 9.750 CHF kao i 1.000 CHF kao dodatna naknada za troškove vezane za vođenje arbitražnog procesa u CAS-u (tačka 9).

Na kraju, vanjski tim zahvaljuje g. Šemsudin Hasić da unaprijed pokrije sve troškove oba procesa koji se vode pred CAS-om, u ukupnom iznosu od 26.000 švajcarskih franaka (odnosno 13.000 CHF po procesu).

Kopiranje i preuzimanje sadržaja bez prethodne dozvole autora ili navođenja izvora nije dozvoljeno. Kontaktirajte nas na: media@fkvelez.ba

fkvelez.ba

mostarski.info

(Zabranjeno je preuzimanje sadržaja, vijesti, videa ili fotografija bez navođenja izvora Radio Konjic i radiokonjic.ba, bez zatražene i odobrene dozvole za preuzimanje.
Vlasnik objavljenih materijala na portalu radiokonjic.ba je RTV Konjic dd, i portal radiokonjic.ba, osim ako nije navedeno drugačije.
Ukoliko dobijete odobrenje za preuzimanje, obavezni ste podijeliti izvorni link na informaciju koju preuzimate, tj.link na portal radiokonjic.ba)

Za preuzimanje informacija možete nas kontaktirati putem:

rtvka@bih.net.ba
+387 36 726 267

Možda vas zanima