Vlada FBiH: Transferi boračkoj kategoriji veći od četiri miliona KM

Katolici cijelog svijeta, u nedjelju, 31.marta će proslaviti Uskrs,...

Grad Konjic: Javni poziv za finansiranje projekata iz oblasti sporta iz Budžeta Grada Konjica za 2024.godinu

Ovim pozivom reguliše se raspodjela sredstava osiguranih Budžetom Grada...

Poraz Zmajeva na debiju novog selektora

Rukometna reprezentacija Bosne i Hercegovine poražena je u prvom kolu kvalifikacija za Evropsko prvenstvo 2024. od Slovenije u gostima. Konačan rezultat bio je 28:20 za Sloveniju.

Ovo je bila prva zvanična utakmica Irfana Smajlagića na klupi BiH, a prije ovog meča bilo je jasno da su Slovenci apsolutni favoriti i da su tu ulogu opravdali. Bilo je jasno da su Slovenci jači, a imali su i mnogo veću rotaciju, pa se Uroš Zorman stalno mijenjao i tražio pravo rješenje.

Slovenija je povela golom Blaža Janca sa pozicije desnog beka. Nakon što je Hamidović pogodio prečku, Ahmetašević na drugoj strani brani udarac Dolenca. U 4. minuti, nakon našeg pasivnog napada, Janc je krenuo u kontru i pogodio za 2:0. Nakon novog neiskorištenog napada našeg tima, Slovenija ide u kontranapad i Blagotinšek pogađa za 3:0, ovo je “natjeralo” selektora BiH Irfana Smajlagića na time-out na kraju 4. minute. Nakon četiri i po minuta Davidović ostavlja loptu za Panića, koji postiže naš prvi gol za 3:1. Heningman je pogodio za 4:1, a Davidović smanjuje na 4:2. Ipak, brzog centra istrčali su Slovenci, a Janc je trećim golom doveo svoj tim do 5:2. Početkom osme minute odgovornost je preuzeo Marko Panić i desnom rukom pogodio mrežu Slovenije za 5:3. Uspjeli smo stisnuti odbranu, a na kraju pasivnog napada Slovenije Ahmetašević je upisao drugu odbranu, nakon udarca Heningmana. Tu odbranu nismo realizovali, a Slovenci su preko Aleksa Vlaha iz penala dobili 6:3.

Sa igračem manje Slovenija ide na plus četiri (7:3), a nakon dobre odbrane, pa lošijeg napada, Davidović krade loptu Slovencima i savladava Građan sa 7:4, ali vrlo brzo Dolenec vraća četiri poena na domaći (8:4). U tim trenucima naš selektor je krenuo sa rotacijama u napadu, ali je nedostajalo agresivnosti u napadu, na šta je Smajlagić upozorio ranije tokom tajm-auta. Imali smo igrača više na terenu, nakon drugog isključenja Slovenaca, ali nismo to iskoristili kako treba. Zato su nas Slovenci kaznili i u 18. minuti poveli sa 9:4. U napadu smo “bacili još jednu loptu u bunar”, a Aleks Vlah vodi Sloveniju do šest poena (10:4). Period se nastavio bez golova za naš tim, a onda je stiglo i prvo isključenje za nas, a Slovenci su kaznili Dolenca golom i poveli sa 11:4. Davidović je smanjio na 11:5, a Vlah je pogodio za 12:5. Panić postiže treći gol za 12:6, a Gaber za 13:6. Dino Hamidović je postigao prvi pogodak na utakmici za 13:7, a nakon što je Draganić oteo loptu Slovencima, materijalizirali smo to golom Hadžiomerovića za 13:8. Nakon nekoliko minuta igre bez golova na obje strane, Vukšić je sjajno prepustio loptu Hamidoviću, koji je smanjio na 13:9. Pola minute prije kraja poluvremena sjajni Vukšić slavio je sedmer, a Hamidović pogađa za 13:10. T je također bio rezultat nakon prvih 30 minuta.

Sjajno smo otvorili drugo poluvrijeme, a Hamidović spušta loptu za Hadžiomerovića, koji pogađa za 13:11. U završnici pasivnog napada Slovenci su izborili sedmerac, udarac Vlaha odbranio je Bojić, ali se lopta odbila od slovenačkog reprezentativca, koji je potom pogodio za 14:11. U 34. minuti, nakon polukontre, Slovenija je otišla na plus četiri (15:11), ali je vrlo brzo Marko Panić četvrtim golom vratio zaostatak od tri gola. Nakon odlične igre u odbrani, krenuli smo u kontranapad, Marko Panić je fenomenalno proigrao Gafara Hadžiomerovića i smanjio na 15:13. Ipak, Slovenci se preko Bombača i Vlaha vraćaju na plus četiri (17:13). Kastelić je potom odbranio udarac Panića, a Bombač je pogodio za 18:13. Mladen Bošković svojim prvim golom smanjuje na 18:14, ali Kodrin i Vlah vode Slovence do 20:14. Mirko Herceg je postigao sjajan pogodak za 20:15. Nakon greške Slovenaca odigrali smo odličnu akciju, da bi na kraju Građan pogodio za 20:16. Bombač sa sedam metara postiže 21:16. Nakon našeg slabog napada, Aleks Vlah sjajnim solo prodorom postiže svoj sedmi gol za 22:16. Potom je Mirko Herceg uz pomoć bloka Slovenaca pogodio za 22:17.

Nakon toga Slovenija pravi seriju 2:0 i golovima Dolenca i Janca odlazi na plus sedam (24:17). Nastavljen je niz domaćih, koji su sa nova dva gola otišli na velikih plus devet (26:17). Selektor Smajlagić zatražio je novi tajm-aut, ali nakon njega nismo dobro reagovali. Zahvaljujući veoma raspoloženom Milanu Vukšiću, koji je dva puta savladao Elmira Građana, uspjeli smo ostati ispod dvocifrenog zaostatka, a na tri minuta do kraja meča bilo je 27:19 za Sloveniju.

Najefikasniji u našem timu bili su Elmir Građan sa pet golova i Marko Panić sa četiri gola. U redovima Slovenije Aleks Vlah postigao je sedam, a Dean Bombač pet golova.