Čekaonice Domova zdravlja pune su pacijenata svih dobnih uzrasta zbog gripe. U pitanju je akutna respiratorna infekcija, izazavana virusom influenca, koja cirkuliše u svim dijelovima svijeta. Na osnovu pokazatelja iz okruženja u cirkulaciji je prisutno nekoliko virusa, kazala je šefica epidemiološke službe u Domu zdravlja Konjic, doktorica Armina Lazarević.
„Na osnovu podataka koje dobijamo iz našeg okruženja, trenutno su u cirkulaciji prisutni virus gripe, COVID-19, respiratorni sincicijski virus i adenovirus. Svi su to virusi, a ovaj period pogoduje širenju viroza. Kao epidemiolog, često naglašavam da više nije bitno koji je virus u pitanju jer su kliničke slike vrlo slične. Prevencija je, s druge strane, ista za sve. Gripa ima jednu prednost, jer se već dugi niz godina svake godine izoliraju tipovi virusa gripe koji će najvjerojatnije biti u cirkulaciji sljedeće godine, zbog čega imamo vakcinaciju. Često ističem da je vakcinacija najefikasnija preventivna mjera“- kazala je dr. Lazarević, navodeći da inkubacija zavisi od virusa do virusa.
„U slučaju prehlade, inkubacija traje nekoliko dana, obično 3 do 4 dana. Kod COVID-a inkubacija može biti nešto duža. S obzirom na to da imamo miks virusa u cirkulaciji, prosječna inkubacija traje oko 7 dana, ali može biti i kraća. Svi ovi virusi imaju slične simptome: od općih znakova poput povišene temperature, opće slabosti i malaksalosti, do respiratornih simptoma poput curenja nosa, bolova u grlu i kašlja (suhi ili produktivni). Najveća opasnost kod svih viroza je da ne dođe do komplikacija poput bakterijske superinfekcije, koja može dovesti do upale pluća. Upalu pluća može izazvati i sam virus“- ističe šefica epidemiološke službe u Domu zdravlja Konjic.
Kako se zaštititi od gripe?
„Prevencija broj jedan je izbjegavanje kontakta s bolesnim osobama. Ako je osoba u domaćinstvu, potrebno je organizovati izolaciju, smjestiti je u posebnu prostoriju i smanjiti kontakt s drugim članovima domaćinstva, ukoliko je to moguće. Osoba koja pruža njegu bolesnoj osobi trebala bi biti u dobrom zdravstvenom stanju, da nema smanjen imunološki sistem ni hronične bolesti.
Prostorije u kojima bolesna osoba boravi trebaju se redovno provjetravati. Ako imate simptome bolesti, ostanite kod kuće. Ako su simptomi slični gripi, obratite pažnju na opće simptome poput bolova u kostima, mišićima, glavobolje i povišene temperature, jer su to karakteristični simptomi gripe. U slučaju viroza, simptomi poput curenja nosa i kašlja, obično su dominantniji od općih simptoma.
Kod mješanih infekcija, osim općih simptoma, može doći i do probavnih tegoba poput mučnine i proljeva. Ako se simptomi ne povuku nakon nekoliko dana, obavezno se obratite svom ljekaru koji će napraviti potrebne pretrage i, ako je potrebno, uključiti odgovarajuću terapiju. Za viroze je terapija obično simptomatska, što znači da je potrebno uzimati lijekove za snižavanje temperature, piti puno tekućine i odmarati se. Ukoliko imate simptome poput curenja nosa, preporučuje se ispiranje nosa fiziološkom otopinom ili običnom vodom, kako bi se iz nosa izbacili virusi. Dugotrajna upotreba kapi za nos nije preporučljiva jer može oštetiti sluznicu nosa.
Pored toga, vrlo je važno održavati higijenu, posebno pranje ruku, jer virusi mogu biti preneseni s ruku na nos. Ako ste u zatvorenom prostoru u kojem ima bolesnih osoba, preporučuje se nošenje maske, što je i dalje izuzetno efikasna preventivna mjera“ – poručila je dr. Lazarević.
radiokonjic.ba
24.01.2025.