Agencija za sigurnost hrane Bosne i Hercegovine, koja vodi Registar oznaka porijekla i oznaka geografskog porijekla u Bosni i Hercegovini, je obavijestila da su nakon okončanog postupka registracije u skladu s Pravilnikom o sistemu kvalitete za prehrambene proizvode četiri tradicionalna bosanskohercegovačka proizvoda upisana u ovaj Registar, a među njima je i „Repovački sir“, koji je registrovan oznakom porijekla.
Ostali proizvodi “Hercegovački ćupter”, “Semberski kupus” i “Fojnički krompir” registrovani su oznakom geografskog porijekla. Rješenja o registraciji ovih proizvoda objavljena su u “Službenom glasniku BiH”, broj 58/24., naveli su iz Agencije podsjetivši kako je uključujući ova četiri proizvoda, ukupno 12 proizvoda u Bosni i Hercegovini trenutno registrovano oznakom porijekla, oznakom geografskog porijekla i oznakom zajamčeno tradicionalnog specijaliteta.
„Repovački sir“ je brend Konjica i Bosne i Hercegovine
Predsjednik Saveza poljoprivrednih udruženja Konjic Nusret Avdibegović, čija je porodica uključena u proizvodnju repovačkog sira, za naš portal je govorio kako je tekao postupak registracije.
„To je bosansko-hercegovački brend, znači označeno je geografsko područje, mjesto gdje se proizvodi. Među bh brendovima je i repovački sir. Godinu i po dana je trajala aktivnost utvrđivanja terena, ispitavanja, analiza, ispaše, sve ono što je zanimalo stručne ljude koji su radili na tome. Prof. dr. Zlatan Sarić je radio specifikaciju za naš sir, a sa Prirodno-matematičkog fakulteta su rađene analize koje su bile strahovito iscrpne do detalja, tako da je taj sir uspio da zadovolji sve kriterije i na kraju od strane Agencije za sigurnost hrane BiH zaštićen je, odnosno označeno je geografsko područje i proizvodnja ovog sira, tako je napravljen prvi konjički brend, Repovački sir“- objasnio je Avdibegović za radiokonjic.ba
Repovački sir je bijeli salamurni, punomasni sir koji se proizvodi od punomasnog ovčijeg mlijeka ili mješavine ovčijeg i kravljeg mlijeka gdje udio kravljeg mlijeka ne smije prelaziti 20%. Sir se prodaje nakon dva mjeseca zrenja. Kao dodaci u proizvodnji sira koriste se animalno sirilo za koagulaciju mlijeka i kuhinjska sol. Mlijeko ne smije biti standardizirano na sadržaj masti i termički obrađeno, stoji u obrazloženju Agencije za sigurnost hrane Bosne i Hercegovine.
„Repovački sir je polutvrdni masni sir, bijele boje, ukusan, naši sugrađani to dobro znaju. Mi smo mu dali ime, zaštitili ga, a na mlađima je da nastave. Trebalo je novca za te aktivnosti, a sufinansijeri su bili HNK, Grad Konjic, kao i farmeri“ – kazao je Avdibegović, dodavši da će Rješenje o registrovanom proizvodu biti uručeno na Food festu, kada će biti upriličena i degustacija Repovačkog sira.
Prehrambeni proizvodi koji su registrovani jednom od navedenih oznaka na tržištu spadaju u proizvode više cjenovne kategorije, a registrovane oznake daju dodatnu vrijednost i prepoznatljivost geografskom području iz kojeg potječu, naveli su iz Agencije za sigurnost hrane Bosne i Hercegovine.
radiokonjic.ba/Agencija za sigurnost hrane BiH
05.09.2024.