2.5 C
23 Aprila, 2024

SENZACIJA: BiH nakon dva produžetka pobijedila Francusku

Košarkaška reprezentacija Bosne i Hercegovine ostvarila je veliku pobjedu protiv slavne Francuske u fenomenalnoj atmosferi Skenderije rezultatom 96:90 nakon dva produžetka i tako zadržala šanse za plasman na Svjetsko prvenstvo.

Dvorana Mirza Delibašić u Sarajevu bila je domaćin duela BiH i Francuske, a oba tima su igrala sa svojim najvećim zvijezdama. Zvijezde NBA i Evrolige nastupile su za osvajače srebrnih medalja na prošlim Olimpijskim igrama.

Ovo je privuklo više od 5.000 gledalaca, a naši reprezentativci, nošeni pjesmom i odličnom atmosferom u Skenderiji, sjajno su ušli u duel.

Izabranici Adisa Bećiragića napravili su fantastičnu seriju i nakon polovine prve četvrtine imali su 16 poena prednosti (22:6). Istakli su se sjajna odbrana i nekoliko trojki koje su pogodili Jhon Roberson i Jusuf Nurkić.

Nurkić je prvi dio završio sa osam poena, a nakon tog dijela utakmice rezultat je bio 28:14.

Francuzi su u drugoj četvrtini podigli nivo igre i slavili sa nevjerovatnih 22 poena razlike, pa su na poluvremenu imali vodstvo (38:46).

Tada se činilo da će Bosna i Hercegovina potpuno pasti i da u budućnosti nećemo imati odgovora. Ipak, u drugom poluvremenu košarkaši naše reprezentacije izašli su veoma nadahnuti.

Napravili smo seriju 15:5 u prvom dijelu trećeg dijela i ponovo poveli. To su poenima Kenana Kamenjaša omogućili za prednost od 53:51, a dvorana Skenderija je “eksplodirala”.

Rapsodija igre bh. tima nastavljena je i u trećem dijelu. Kao da su u drugo poluvrijeme ušle dvije nove ekipe, pa smo Francuze u trećoj dionici ostavili na samo pet poena, što je rijedak slučaj za ovakvu košarkašku velesilu.

U posljednju dionicu ušao je rezultat 59:51. Francuzi su konačno krenuli sa tog broja 51 na startu četvrte dionice, ali su naši košarkaši nastavili sa velikom borbom.

Uslijedila je žestoka borba na terenu koja je uključivala čvrste odbrane i nizak rezultat. Pet minuta prije kraja Francuzi seriju od 6:0 i zaostaju samo tri boda. Evan Fournier je u tim trenucima bio sjajan i zadržao slavnog rivala u igri.

U posljednju minutu bh. tim je ušao sa dva boda prednosti, pa je nastala velika drama. Imali smo dva poena prednosti i polaganje na 14 sekundi do kraja, ali smo izgubili loptu i Fournier je zakucao za produžetak. Regularni dio utakmice završen je rezultatom 76:76.

Produžetak je otvorio sjajnom trojkom Robersona za Bosnu i Hercegovinu, a potom poenima Nurkića iz slobodnih bacanja, čime smo otišli na plus pet. Francuzi se vraćaju sa trojkom i ne daju nam da se izvučemo. Pola minute prije kraja na semaforu je stajalo 83:83.

Tim rezultatom završeni su produžeci, pa je ovaj triler dobio nastavak. Tu se naš tim bolje snalazi, trojkom Aleksandra Lazića stiže do šest poena i privodi meč kraju.

Tako je naša selekcija zadržala svoje šanse za plasman na Svjetsko prvenstvo sljedeće godine. Trenutno smo u omjeru 4:4, što je dovoljno za petu poziciju u grupi. Prva tri će ići na Mundobasket.

Najefikasniji u našem timu bio je Nurkić sa 21 poenom, devet skokova i četiri asistencije. John Roberson postigao je 18, Džanan Musa 17, a dvocifren je bio kapiten Miralem Halilović sa 12.

Kod Francuza najefikasniji je bio Evan Fournier koji je postigao 24 poena, a Guerschon Yabusele dodao je 16 poena.

The post SENZACIJA: BiH pobijedila Francusku nakon dva produžetka pojavio se prvo na Dnevni.ba.