Oko 23 sata i 45 minuta na autobuskoj stanici...

Konjičani otputovali u Potočare na kolektivnu dženazu žrtvama genocida

92 Konjičana u dva autobusa jutros u 4.30 sati...

SENZACIJA: BiH nakon dva produžetka pobijedila Francusku

Košarkaška reprezentacija Bosne i Hercegovine ostvarila je veliku pobjedu protiv slavne Francuske u fenomenalnoj atmosferi Skenderije rezultatom 96:90 nakon dva produžetka i tako zadržala šanse za plasman na Svjetsko prvenstvo.

Dvorana Mirza Delibašić u Sarajevu bila je domaćin duela BiH i Francuske, a oba tima su igrala sa svojim najvećim zvijezdama. Zvijezde NBA i Evrolige nastupile su za osvajače srebrnih medalja na prošlim Olimpijskim igrama.

Ovo je privuklo više od 5.000 gledalaca, a naši reprezentativci, nošeni pjesmom i odličnom atmosferom u Skenderiji, sjajno su ušli u duel.

Izabranici Adisa Bećiragića napravili su fantastičnu seriju i nakon polovine prve četvrtine imali su 16 poena prednosti (22:6). Istakli su se sjajna odbrana i nekoliko trojki koje su pogodili Jhon Roberson i Jusuf Nurkić.

Nurkić je prvi dio završio sa osam poena, a nakon tog dijela utakmice rezultat je bio 28:14.

Francuzi su u drugoj četvrtini podigli nivo igre i slavili sa nevjerovatnih 22 poena razlike, pa su na poluvremenu imali vodstvo (38:46).

Tada se činilo da će Bosna i Hercegovina potpuno pasti i da u budućnosti nećemo imati odgovora. Ipak, u drugom poluvremenu košarkaši naše reprezentacije izašli su veoma nadahnuti.

Napravili smo seriju 15:5 u prvom dijelu trećeg dijela i ponovo poveli. To su poenima Kenana Kamenjaša omogućili za prednost od 53:51, a dvorana Skenderija je “eksplodirala”.

Rapsodija igre bh. tima nastavljena je i u trećem dijelu. Kao da su u drugo poluvrijeme ušle dvije nove ekipe, pa smo Francuze u trećoj dionici ostavili na samo pet poena, što je rijedak slučaj za ovakvu košarkašku velesilu.

U posljednju dionicu ušao je rezultat 59:51. Francuzi su konačno krenuli sa tog broja 51 na startu četvrte dionice, ali su naši košarkaši nastavili sa velikom borbom.

PROČITAJ:   Tužiteljstvo BiH i SIPA u akciji protiv neovlaštenog prometa cigareta i duhana

Uslijedila je žestoka borba na terenu koja je uključivala čvrste odbrane i nizak rezultat. Pet minuta prije kraja Francuzi seriju od 6:0 i zaostaju samo tri boda. Evan Fournier je u tim trenucima bio sjajan i zadržao slavnog rivala u igri.

U posljednju minutu bh. tim je ušao sa dva boda prednosti, pa je nastala velika drama. Imali smo dva poena prednosti i polaganje na 14 sekundi do kraja, ali smo izgubili loptu i Fournier je zakucao za produžetak. Regularni dio utakmice završen je rezultatom 76:76.

Produžetak je otvorio sjajnom trojkom Robersona za Bosnu i Hercegovinu, a potom poenima Nurkića iz slobodnih bacanja, čime smo otišli na plus pet. Francuzi se vraćaju sa trojkom i ne daju nam da se izvučemo. Pola minute prije kraja na semaforu je stajalo 83:83.

Tim rezultatom završeni su produžeci, pa je ovaj triler dobio nastavak. Tu se naš tim bolje snalazi, trojkom Aleksandra Lazića stiže do šest poena i privodi meč kraju.

Tako je naša selekcija zadržala svoje šanse za plasman na Svjetsko prvenstvo sljedeće godine. Trenutno smo u omjeru 4:4, što je dovoljno za petu poziciju u grupi. Prva tri će ići na Mundobasket.

Najefikasniji u našem timu bio je Nurkić sa 21 poenom, devet skokova i četiri asistencije. John Roberson postigao je 18, Džanan Musa 17, a dvocifren je bio kapiten Miralem Halilović sa 12.

Kod Francuza najefikasniji je bio Evan Fournier koji je postigao 24 poena, a Guerschon Yabusele dodao je 16 poena.

The post SENZACIJA: BiH pobijedila Francusku nakon dva produžetka pojavio se prvo na Dnevni.ba.