Tokom mjeseca novembra se širom svijeta, pa tako i kod nas, nastoji ukazati da zdravlje muškaraca nije i ne smije biti tabu tema. Novembar je mjesec podizanja svijesti o zdravlju muškaraca, prije svega o karcinomu prostate i testisa. Fokus se stavlja na preventivne aktivnosti u pravcu ranog otkrivanja raka prostate, ali također se radi na edukaciji muškaraca kako da se brinu o svom zdravlju putem preventivnih pregleda. Koje su razlike između raka prostate i raka testisa, pojašnjava za radiokonjic.ba dr. Dženan Lepara, spec. urolog.
“Karcinom prostate je bolest koja najčešće zahvata stariju populaciju, preko 50 godina, dok karcinomi i maligne bolesti testisa, zahvataju mlađu populaciju. Odnosno, rijetko ćete vidjeti pacijenta preko 40 godina da dobije neku malignu bolest testisa, jer to su hormonalne maligne bolesti. Dakle, to je jedna od razlika. Za rak prostate i karcinom prostate smatra se, kaže se, kao kad bi svaki muškarac dovoljno dugo živio, da bi kad-tad dobio malignitet maligne ćelije prostate.”
Ključno za rano otkrivanje raka testisa je samopregled, najmanje jednom mjesečno prilikom kupanja ili tuširanja. A kako prepoznati rak testisa i rak prostate i koji su simptomi, pojašnjava spec. urolog dr. Lepara.
“Za karcinom prostate su simptomi kod starijih muškaraca, otežano mokrenje, dakle, prekidanje mlaza mokrenja, nekada se pojavi krv u mokrači, zavisi od stadija bolesti, dokle je taj karcinom uznapredovao, ali su najčešće te promjene što muškarci ustaju po noći često, noćno mokrenje, otežano, prekidanje mlaza, zatim jednostavno to počne da im smeta i onda i dolaze na urološke preglede. A simptomi za testise su težina, osjećaj težine u testisu i tvrdoća. Znači napipa se nešto tvrdo i osjećaj težine u skrotumu s desne ili s lijeve strane, jer te maligne bolesti testisa su skoro nikada obostrano, nego uvijek s jedne strane.”
Kako bi svaki muškarac mogao spriječiti rak ili zaustaviti njegovo širenje, važno je prepoznati simptome na vrijeme. Kada se najčešće muškarci javljaju ljekaru i da li to odgađaju zbog srama i nelagode dodaje dr. Lepara.
“Što se tiče preventive za maligne bolesti testisa i neke kontrolne, odnosno preventivne preglede, nisu uobičajeni, mada mlađa populacija najčešće dođe kod nas radi nekih prehlada, dakle problema sa mokrenjem i tada se, naravno, i ostalo sve pregleda. Dok su kontrolni pregledi, odnosno preventivni za karcinom prostate, na dvije godine. Rade se nalazi krvi za prostatu, uradi se digito-rektalni pregled prostate, ultrazvuk, i onda svako dvije godine prati se taj prostata specifični antigen, taj marker za prostatu. Prati se njegova elevacija, rast njegov, da li raste ili stoji. Dakle, to su prave neke smjernice Evropske asocijacije urologa.”
Koji bi to bio savjet muškarcima i kada bi trebali zakazati pregled kod liječnika, ističe?
“Stariji muškarci se obično naviknu na ove tegobe. Oni s godinama počinju da uz neke prehlade počinju da teško mokre, ali to njih ne tjera u bolnicu, zato što se oni naviknu na te simptome. Prvo ustaju jedan put po noći, zatim dva put, tri, četiri puta i dok ne bude ono, baš da ih počne peći ili da im stane mokrača i onda oni dođu. Tako da čim muškarci, stariji, iznad 50 godina počinju da imaju te simptome, dobro bi bilo da se jave na pregled i da urade laboratorijske analize, nalaza za prostatu, odnosno prostata specifičnog antigena, ukupnog, slobodnog i ovoga racija na osnovu kojeg ćemo mi dati dalje procjenu šta ćemo, na koji način će se pacijent liječiti. Tako da jednostavno, do onog momenta kad saznamo da neko ima karcinom, mi ljudima pomažemo u poboljšanju kvalitete života, odnosno te simptomatologije mokrenja koja im smeta, a naravno zavisi u kojem momentu će doći, kod svake te vrste bolesti može doći i do kompletnog zastoja mokrenja.”
Zato ako primijetite neke od simptoma kao što su: otežano mokrenje, često i lažno mokrenje ili bol tokom mokrenja, ili kada je riječ o raku testisa bezbolnu kvržicu ili otvrdnuće na testis, upalite lampice i djelujte brzo.
radiokonjic.ba
27.11.2024.
alisa@radiokonjic.ba