Prema planu gazdovanja za 2025. godinu Šumarstvo “Prenj” Konjic provodi redovnu akciju proljetnog pošumljavanja, na kojoj površini i unutar kojih područja, pojašnjava Elma Ljevo rukovoditeljica Službe uzgoja, integralne zaštite i rasadničke proizvodnje u preduzeću Šumarstvo “Prenj” Konjic .
“Gospodarenje se provodi na površini od oko 39.000 hektara, obuhvaćajući visoke šume, šumske zasade i izdanačke šume. Na našem području imamo i goleti, koje zauzimaju površinu od oko 23.000 hektara. Neke od tih goleti su pogodne, a neke nisu pogodne za pošumljavanje. Prema šumsko-privrednoj osnovi za Konjičko područje, odnosno područje Krša, planira se pošumljavanje na površini od oko 75 hektara u 2025. godini. Od toga se oko 10 hektara odnosi na područje Krša. Planirano je da se tokom tekuće godine zasadi između 200.000 i 210.000 sadnica”,- kazala je Ljevo.

Prioritet Šumarstva “Prenj” je pošumljavanje područja koja su zahvaćena nelegalnom sječom i požarima, a poseban akcenat je, planom preduzeća, stavljen ove godine na područje pogođeno poplavama, istaknula je Elma Ljevo..
“Kada govorimo o lokacijama za pošumljavanje u 2025. godini, prioritet nam je područje pogođeno elementarnom nepogodom, odnosno poplavama, to jest područje Neretvice. Lokacije planirane za pošumljavanje na tom području su Duboki potok, Kasarna, Pogorelica, Palinski potok, Budišnja Ravan, Rasvar i Petralj. Osim toga, pošumljavanje je planirano i na drugim lokacijama širom naše opštine, gdje je radove izvodilo preduzeće Šumarstvo “Prenj”.“
Ove godine, tokom proljetnog pošumljavanja, započet će se sa realizacijom projekta “Pošumljavanje opožarene površine na lokalitetu Homolje”. Pošumljavanje će se provoditi inovativnom metodom pomoću drona, a vrijednost projekta iznosi 250.000 KM.
“Tokom 2024. godine izvršena je prva faza, a druga faza će biti realizovana čim se za to steknu uslovi. Ona podrazumijeva pošumljavanje sa 20.000 sadnica crnog bora. Treća faza predstavlja korištenje drona, odnosno bacanje “bombica” sa sjemenkama, što je inovativna metoda koja će se prvi put primijeniti u našoj državi. Te “bombice” sa sjemenkama su male kuglice napravljene od mješavine gline, pijeska i različitih supstrata, a sve s ciljem zaštite sjemena od okolišnih stresova, insekata i grabežljivaca. Također, osiguravaju sjemenu potrebne hranjive tvari kako bi moglo opstati i kako bi učinkovitost pošumljavanja postigla zadovoljavajući rezultat. Ovaj način pošumljavanja se u susjednim zemljama pokazao učinkovitim, posebno za područja koja su teško dostupna i gdje se ne mogu primijeniti tradicionalne metode pošumljavanja.”
Ljevo je istaknula da, iako direktna zaštita šuma i čuvarska služba nisu u nadležnosti Šumarstva “Prenj”, već kantonalne uprave za šumarstvo, preduzeće aktivno doprinosi zaštiti šuma.
“Šumarstvo “Prenj” nastavlja sa integralnom zaštitom šuma u cilju sprječavanja šumskih krađa, odnosno bespravnih sječa. Aktivnosti uključuju prekopavanje šumskih puteva i komunikacija, te evidentiranje bespravnih sječa putem zapisnika, koji se dalje šalju na adresu kantonalne uprave za šumarstvo.”
S obzirom na to da dolazi toplo vrijeme i povećava se rizik od požara, te da je ovo područje jedno od najšumovitijih u regionu, potrebno je da se prema šumama odnosimo sa više pažnje i odgovornosti poručila je Elma Ljevo rukovoditeljica Službe uzgoja, integralne zaštite i rasadničke proizvodnje u preduzeću Šumarstvo “Prenj”. Poseban apel uputila je građanima na izbjegavanje paljenja vatre na otvorenom.
radiokonjic.ba
27.02.2025.