Preduzeće Šumarstvo “Prenj” Konjic, povodom Svjetskog dana šuma, 22. marta 2025. godine, organizuje akciju masovnog pošumljavanja na opožarenom lokalitetu Homolja. Planirana je sadnja 20.000 sadnica crnog bora radi obnove šumskog ekosistema i podizanja svijesti o važnosti očuvanja šuma. Samo u prošloj godini opožareno je oko 65 hektara borove šume. Projekat vrijedan 250.000 KM ima za cilj obnovu Homolja sadnicama crnog bora, područja koje je često pogođeno požarima uzrokovanim ljudskim nemarom. O kakvom projektu pošumljavanja je riječ objašnjava Elma Ljevo rukovodilac Službe uzgoja, integralne zaštite i rasadničke proizvodnje u preduzeću Šumarstvo “Prenj” Konjic.
“Na inicijativu Grada Konjica, Šumarstvo “Prenj” u saradnji s Federalnim zavodom za agropedologiju, provodi projekt pošumljavanja opožarenog lokaliteta Homolja. Projekt je vrijedan oko 250.000 KM, a finansira ga Fond za zaštitu okoliša FBiH, koji je odobrio sredstva nakon uspješno realizirane prve faze,” istaknula je Elma Ljevo.

U 2024. godini, Šumarstvo “Prenj” Konjic je provelo prvu fazu projekta pošumljavanja Homolja. Ova faza obuhvatila je pripremne radove, uključujući čišćenje opožarene površine od vegetacije te analizu tla. Druga faza, koja uključuje sadnju crnog bora, planirana je za vikend, a nakon sadnje i treća faza projekta koja uključuje inovativnu metodu pošumljavanja korištenjem drona i “bombica” sa sjemenkama, što je prvi put da se ova tehnika primjenjuje u našoj zemlji, pojašnjava Ljevo.
“Druga faza projekta, planirana za vikend i ona obuhvata pošumljavanje Homolja sa 20.000 sadnica crnog bora. Treća faza uključuje inovativnu metodu pošumljavanja pomoću drona i “bombica” sa sjemenkama, što je prvi put da se ova tehnika koristi u našoj zemlji. “Bombice” su male kuglice od gline, pijeska i supstrata koje štite sjeme od vanjskih utjecaja i osiguravaju hranjive tvari za rast. Ova metoda se pokazala učinkovitom u susjednim zemljama, posebno na teško dostupnim terenima. U Konjicu, ako se pokaže uspješnom, ova metoda bi se mogla koristiti i na miniranim područjima”, poručila je Ljevo.
Nakon velikog požara na Homolju 2018. godine, koji je uništio oko 75 hektara borove šume i izazvao eroziju tla, obnova tog područja je izuzetno teška. Stoga je projekat pošumljavanja, uz podršku Fonda za zaštitu okoliša, Grada Konjica i Federalnog zavoda za agropedologiju, od ključne važnosti. Iz Šumarstva “Prenj” Konjic ističu da će se obnovom opožarenog područja spriječiti bolesti šuma i osigurati ponovni rast mlade borove šume u blizini grada. Za učesnike akcije pošumljavanja, polazak je u subotu, 22. Marta u 8 sati iz kruga Šumarstva ‘Prenj’ uz osiguran prevoz. Lokacija je blizu Konjica, s dobrim cestama, pa je moguć i dolazak privatnim automobilima. Šumarstvo “Prenj” osigurava pripremljen teren, sadnice, alat i stručnu pomoć, poručili su.
radiokonjic.ba
20.03.2025.