back to top

Sutra u Pržicama protest građana za spas rijeke Kraljuštice

Ekološki protest pod nazivom „Vratimo Kraljušticu“ održat će se u petak  22. novembra u 15:30 sati na lokalitetu stadiona Pržice. Protest organizuju stanovnici Konjica zajedno sa Aarhus centrom u BiH uz podršku Udruženja za zaštitu životne sredine „Zeleni-Neretva“Konjic.

Tokom bujičnih poplava u oktobru, desile su se štete velikih razmjera i u mjestu Pržice, gdje su pokrenuta klizišta stvorila blokade u koritu rijeke, što je izazvalo poplave. Došlo je i do oštećenja mini hidrocentrala koje se nalaze u kanjonu rijeke, a koje su, po mišljenju aktivista, uzrok pokrenutih klizišta i nanosa. Građani ovim protestom žele spriječiti najavljenu obnovu i ponovno pokretanje mini hidrocentrala.

Azra Šehić-Kustura, PR asistentica Udruženja Aarhus centar u Bosni i Hercegovini za portal radiokonjic.ba kazala je da ukoliko se opet izgrade mini hidroelektrane Kraljuštica 1, i Kraljuštica 2, epilog će biti isti kao u oktobru.

Sutra u Pržicama protest građana za spas rijeke Kraljuštice

„Aarhus centar se obratio Federalnoj upravi za inspekcijske poslove, tražeći izlazak urbanističko-ekološke, šumske i vodne inspekcije. Međutim, samo je Federalni vodni inspektorat reagovao. Mi ćemo svakako uputiti žalbu u smislu očitovanja urbanističko-ekološke i šumske inspekcije. Te informacije su nam neophodne. Ono što mogu kazati za očitovanje Federalnog vodnog inspektorata je da su rekli kako na terenu nisu uočili ništa alarmantno u smislu da su mini hidroelektrane prouzrokovale ove bujične poplave, te da ne vide vezu između mini hidroelektrane i klizišta. Međutim, navode i da Federalni vodni inspektor nije stručan da bi tvrdio da li je mini hidroelektrana prouzrokovala klizišta ili da ih on može detektovati“

Zejd Šoto, mještanin Pržica, kazao je da su klizišta nastala isključivo na mjestu gdje su bili infrastrukturni radovi mini hidrocentrale.

„Kada laički pogledate korito rijeke Kraljušice, možete vidjeti da je desna obala, na kojoj su bili infrastrukturni radovi povezani s mini hidroelektranom, bila pogođena klizištima. Na drugoj, lijevoj obali, ispod sela Hasanovića i Barmuša, nisu gradili pristupne puteve, nije bilo infrastrukture mini hidrocentrala, pa se nisu ni desila klizišta ili odroni. Sve se dogodilo se na mjestu gdje je investitor sjekao šumu, pravio pristupne puteve, dovozio nasip i sipao materijal u korito rijeke Kraljuštice. Sav taj materijal koji je dovezen i doveo je do štete a velikim dijelom potiče s tih lokacija oko cijelog vodotoka, vodozahvata i svega onoga što je gradio investitor“.

Udruženje za zaštitu okoliša “Zeleni- Neretva“ Konjic podržat će građane u borbi za spas rijeke Kraljuštice, izjavio je predsjednik udruženja Amir Variščić.

 “Ukoliko želimo da izbjegnemo štete koje su napravljene prvenstveno mislim na ljude, u donjem dijelu Kraljuštice i naseljima poput Kralupa, ali i na samoj centrali, trebali bismo i u neku ruku zahtijevamo da komisija utvrdi stanje, jer iznad samih gradilišta su se pojavile velike pukotine. Snimili smo i uskoro ćemo  objaviti videa, a javnost grada Konjica bit će uskoro obaviještena. Neslužbene tvrdnje geologa kažu da se u podnožju Bitovinje dogodila značajna promjena, u pitanju je 5 do 6  šest milijuna kubika zemlje koja je  iz pasivnog prešla u aktivno stanje nakon ovih velikih padavina”, kazao je Variščić.

Protest građana za spas rijeke Kraljuštice održat će se sutra u 15:30 sati na lokalitetu igrališta u Pržicama.

Sutra u Pržicama protest građana za spas rijeke Kraljuštice

radiokonjic.ba

21.11.2024.

(Zabranjeno je preuzimanje sadržaja, vijesti, videa ili fotografija bez navođenja izvora Radio Konjic i radiokonjic.ba, bez zatražene i odobrene dozvole za preuzimanje.
Vlasnik objavljenih materijala na portalu radiokonjic.ba je RTV Konjic dd, i portal radiokonjic.ba, osim ako nije navedeno drugačije.
Ukoliko dobijete odobrenje za preuzimanje, obavezni ste podijeliti izvorni link na informaciju koju preuzimate, tj.link na portal radiokonjic.ba)

Za preuzimanje informacija možete nas kontaktirati putem:

rtvka@bih.net.ba
+387 36 726 267

Možda vas zanima