Ovaj objekat je od 2017. godine predat na upravljanje Agenciji za ekonomski razvoj “Prvi korak” Konjic, čija direktorica Ajla Greda kaže da je u periodu od 2017. do 2019. godine je bio sukecsivan porast broja posjetilaca.
U prvih šest mjeseci ove godine bunker je posjetilo 9700 osoba iz cijelog svijeta.
– “ 2019. godine smo evidentirali najveći broj posjetilaca, 21.846, da bi od marta 2020. godine, došlo do pada broja posjetilaca, tako da su u toj godini ARK posjetila 3754 posjetioca. Nešto bolja situacija je bila u prošloj godini, 11.600 posjetilaca je evidentirano, dok smo u prvih šet mjeseci ove godine imali 9186 posjetilaca. Naša su očekivanja da će do kraja godine biti između 18 do 20 hiljada posjetilaca”- rekla je Ajla Greda.
Tradicionalno su Slovenci najčešći posjetioci Titovog bunkera.
Darko Katraški iz Bleda je prvi put u posjeti ARK-u. Na proputovanju s mora je svratio da posjeti ARK, a kazao nam je da ga je posebno dojmila tehnologija.
Četvero državljana iz Češke su također posjetili ARK, a jedan od njih Mihael nam je rekao da su tokom 10-dnevnog boravka u BiH odlučili posjetiti i Konjic, odnosno ARK.
Andrew Serio je iz SAD, a trenutno živi u Londonu. Titov bunker je posjetio na preporuku prijatelja iz BiH koji živi u Nizozemskoj.
– “Čuli smo da Titov bunker ima mnogo tajni, pa smo odlučili da ga posjetimo” – rekao je Serio, koji je u posjetu došao sa prijeteljem iz Londona.
Cijena ulaznice za Titov bunker je 20 KM po osobi, i moguće ga je posjetiti svakim danom u 10, 12 i 14 sati, a djeca do 12 godina u pratnji roditelja su oslobođenja plaćanja, navela je direktorica Agencije za ekonomski razvoj “Prvi korak” Konjic, Ajla Greda, navodeći da u skladu sa važećom Odlukom Grada Konjica je omogućen popust od 50 posto za organizovane posjete učenika i studenata.
Titov bunker ARK DO, nadomak Konjica, bio je jedna od najčuvanijih tajni bivše Jugoslavije. Sagrađen je u svrhu skloništa predsjednika SFRJ Josipa Broza Tita i 350 njegovih saradnika u slučaju atomske katastrofe. Površina objekta je oko 6.500 metara kvadratnih, a nalazi se oko 280 metara dubine ispod površine zemlje.
Bivša država je za njegovu izgradnju utrošila 4,6 milijardi američkih dolara, a građen je u potpunoj tajnosti od 1953. do 1979. godine.
U periodu agresije na BiH ovaj objekat je ostao nedirnut, a danas je nacionalni spomenik BiH, koji svakodnevno posjećuju turisti iz cijeloga svijeta.
radiokonjic.ba
06.07.2022.