12.8 C
25 Aprila, 2024

TRAGEDIJA NA MARACANI: Pavkov autogolom na kraju gurnuo Maccabi u Ligu prvaka (VIDEO)

Fudbaleri Crvene zvezde ove godine neće igrati u grupnoj fazi Lige šampiona protiv najjačih ekipa Starog kontinenta, jer su u revanšu plej-ofa kvalifikacija za Ligu šampiona odigrali nerešeno (2-2) protiv izraelskog Makabija iz Haife. . stadionu, nakon što je u prvoj utakmici poražen rezultatom 3-2.

Apsolutna tragedija je Milan Pavkov, koji je u završnici meča postigao autogol, koji je bio odlučujući za ishod dvomeča. Prethodno, u nadoknadi vremena, Milan Borjan je nespretnom reakcijom dozvolio protivniku da smanji rezultat na 2-1, odmah nakon odbranjenog penala. Sve u svemu, dve velike greške koštale su srpskog šampiona plasmana u elitno takmičenje.

Šampioni Srbije krenuli su ofanzivno od starta, uz jak vetar u leđa sa tribina, ali su i gostujući navijači došli spremni, pa je trebalo malo sačekati da se dim koji su stvorili.

Uzdasi su odjeknuli stadionom “Rajko Mitić” u 12. minutu, kada je Kanga zatresao stativu. Sve je počelo odličnom reakcijom Milana Rodića u odbrani, koji je savladao protivničke fudbalere i tako sjajno uposlio Pešića. Novopečeni napadač Zvezde prevario je golmana i ušao u šesnaesterac, a onda je uz malo sreće uposlio Bukarija, koji je i sam uočio fudbalera iz Gabona, ali mu je malo nedostajalo velike radosti.

Rasplamsala se borba na terenu, a bilo je i veoma teških duela u kojima se istakao Aleksandar Dragović.

U 21. minutu David je zapretio sa ivice šesnaesterca, dobio je dovoljno prostora za šut, ali je lopta ipak otišla dovoljno daleko preko gola da ne predstavlja opasnost za Milana Borjana.

On je u 24. minutu ponovo zapretio Geloru Kangu, ovoga puta u svom stilu, sa tridesetak metara, ali je golman posle male neizvesnosti uspeo da zahvati loptu.

Očekivana erupcija uzbuđenja na stadionu dogodila se u 28. minutu kada je Pešić postigao treći gol po povratku u klub i tako doneo prednost izabranicima Dejana Stankovića i vratio dvomeč na početak. Još jednom je pokazao svoju vještinu Katai, koji se lako otrgnuo od svog čuvara, prošao u šesnaesterac i ubacio loptu na pet metara, gdje je nespretna reakcija gostujuće odbrane spremno dočekala dugo očekivano pojačanje u napadu i lopta je bila stavljen u mrežu.

Nalet je umalo iskoristio Mirko Ivanić koji se namestio za udarac sa distance, ali je lopta ipak završila pored gola.

Ubrzo je na drugoj strani izraelski klub uputio prvi udarac u okvir gola, koji je naučio Dolev Haziza, ali je kapiten crveno-belih Borjan bio siguran u golu i uhvatio loptu.

Pešić je svojim drugim golom u polukontri imao priliku da udvostruči prednost, imao je dosta prostora za šut, ali je to učinio nedovoljno jakom lijevom nogom, pa je golman Cohen ukrotio ovaj pokušaj.

Na samom kraju prvog dela meča, u 44. minutu, Crvena zvezda je postigla gol za plasman u grupnu fazu Lige šampiona! Bio je to mat u četiri poteza. Nakon centaršuta Kange, Katai je maestralno proradio petu do Pešića, koji je odmah proslijedio Ivaniću za konačnu egzekuciju i prednost od 2:0!

Prava drama se dogodila u nadoknadi vremena u prvih 45 minuta. Nakon kornera Makabija, Srnić je igrao rukom, a Makabi je u dvomeču dobio odličnu priliku da izjednači rezultat.

Činilo se, međutim, da je Borjan odlično završio poluvrijeme odbranivši Hazizov udarac sa 11 metara, ali je onda uslijedio šok jer je u nastavku akcije Šveđanin Sundgran uputio udarac sa velike udaljenosti koji je nakon nespretne lopte završio u mreži reakcija Zvezdinog golmana.

Gosti kao da su se krila od dešavanja na kraju prvog poluvremena, pa su po povratku na teren bili mnogo konkretniji.

U 49. minuti Borjan je spasio svoj tim od novog minusa u dvomeču, kada je pravovremeno skrenuo korner Pierrotu koji se nakon dodavanja Sherryja našao sam pred golom.

Iako su gosti bili konkretniji, Zvezda je malo po malo uspela da povrati inicijativu. Eraković, koji je primoran da igra na poziciji desnog beka, uspio je u 51. minuti da se probije do gola i izdrži duel sa protivničkim igračem, ali ipak nije bilo dovoljno snage za bolju završnicu.

Težište igre se pomerilo na polovinu Izraelaca, a nakon prodora, Katai je iz slobodnog udarca sa osamnaest metara izborio šansu za 3-1, ali udarac nije bio dovoljno precizan i lopta je završila gore preko gola.

U 61. minuti nova velika opasnost ugleda se pred golom domaćih, kada je Dragović došao do lopte prije Pierrota, ali je to na kraju završio kod Alija Muhameda, koji je lako izbacio Kangvu, ali je njegov pokušaj, srećom, bio prejak.

Zvezde su počele da drže loptu predugo. Prvi je pogriješio Kangwa, a kobna je mogla biti Ivanićeva kada je izgubio posjed na polovini protivničke ekipe u 65. minuti, kada je bilo dosta sreće jer se tresla greda srpskog gola.

Crveno-beli su zapretili u 75. minutu, kada je Ivanić posle duže vožnje spustio loptu u šesnaesterac za Bukarija, koji, međutim, nije bio dovoljno precizan po svojoj lošijoj levoj strani.

Prekršaj je veći deo drugog poluvremena bio na strani Makabija, ali su defanzivci srpskog šampiona bili uglavnom koncentrisani i na visini zadatka.

Moglo je da bude veoma nezgodno za Zvezdu u 81. minutu posle centaršuta iz slobodnog udarca, ali je bivši igrač našeg tima Bogdan Planić veoma loše zahvatio loptu glavom, u situaciji da je bio sam ispred cilj. od gola.

Iako nije bilo previše udaraca na gol, Borjan je morao da interveniše u 86. minutu, nakon što je Aćili poslao loptu duboko ka Hazizi. Ipak, čuvar mreže Zvezde je na vreme skratio korner.

Prava tragedija dogodila se u 89. minutu kada je Milan Pavkov, posle centaršuta Acilija, veoma nespretno smestio loptu u sopstveni gol i tako rešio dupli meč. Navijači Zvezde su navikli da visoki napadač odlučuje o važnim utakmicama, ali ovoga puta im to neće biti drago.

Do kraja utakmice, nakon dodavanja Ivanića, Katai je uspio da pokuša da ugrozi gol, ali nije bio u dobroj poziciji, pa je golman Makabija poslao loptu u korner.

U poslednjem trenutku Zvezda je imala priliku za produžetak zbog gužve u kaznenom prostoru, ali je Milunović iz neposredne blizine šutirao preko gola.

Vremena više nije bilo, pa će crveno-beli igrati u grupnoj fazi Lige Evrope, dok je izraelski klub odneo glavnu nagradu.

CRVENA ZVEZDA (4-2-3-1): Borjan – Eraković, Dragović, Milunović, Rodić (od 84. Sanogo) – Srnić, Kanga (od 53. Kangva) – Bukari (od 84. Mustafa), Ivanić, Katai – Pešić ( od 78. Pavkov).

MACCABI HAIFA (4-3-3): Cohen – Sundgren, Goldberg, Planić, Kornu – Ali Mohamed, Lavi, Sheri – Haziza, Piero, David (od 72. Acili).