Profesori Fakulteta humanističkih nauka Univerziteta Džemal Bijedić u Mostaru danas su u našem gradu predstavili izdavačku djelatnost ovog fakulteta. Predstavljene su naučne knjige u oblasti bosnistike, anglistike, germanistike, historije i komunikologije, kao i časopisi i zbornici radova, koji su rezultat predanog naučno-istraživačkog rada profesora i saradnika.
Dekan Fakulteta humanističkih nauka Univerziteta Džemal Bjedić u Mostaru prof. dr. Edim Šator, zajedno sa prof.dr. Dijanom Hadžizukić i prof.dr. Lejlom Žujo Marić, održao je prezentaciju naučnih radova zaposlenih na ovom fakultetu. Promocija je održana u amfiteatru Srednje škole Konjic, a cilj događaja, kako je istaknuo dekan Šator, bio je da se skrene pažnju na značaj humanističkih nauka, koje su danas često zanemarene i stavljene u drugi plan.
„Cilj nam je bio da, između ostalog, skrenemo pažnju na humanističke nauke koje su, na određeni način, u potpunosti gurnute u drugi plan, a zahvaljujući humanističkim naukama, u suštini znamo i ko smo i šta smo. U današnjem vremenu informacijskih tehnologija, kompjutera i svega onoga što one nose sa sobom, humanističke nauke trebaju činiti temelj obrazovanja. U protivnom, dešava nam se ono što nam se dešava danas, a to je ogromna manipulacija na različite načine, prvenstveno kroz jezik, jer je najlakše manipulisati neobrazovanim ljudima, odnosno onima koji ne razmišljaju kritički o onome što čuju. Cilj humanističkih nauka je razvijati kritičko mišljenje kod djece, kako bi o svemu onome što čitaju ili pročitaju, postavljali pitanja, a ne uzimali to zdravo za gotovo“- pojasnio je Šator.
Fokus prezentacije bile su naučne monografije i udženici koji su objavljeni u posljednjih nekoliko godina istaknula je prof. dr. Hadžizukić, dodavši da je do sada objavljeno približno 40 naučno-istraživačkih dijela.

„Fakultet kontinuirano objavljuje naše knjige. Od profesora, koji su već otišli u penziju, a koji su ostavili po pet, šest knjiga i više, do mlađih kolega koji tek sada objavljuju svoju prvu knjigu. Smatram da je broj tih djela oko 40-ak, a naš kolektiv broji oko 15 ljudi, dakle nismo brojni. Knjige koje smo danas predstavili objavljene su uglavnom od 2020. godine i obuhvataju oblasti lingvistike, književne historije i teorije, a kada kažem lingvistike, mislim i na anglistiku, germanistiku i bosnistiku, zatim komunikologiju i historiju”- kazala je Hadžizukić.
Prof. dr. Žujo-Marić govorila je o značaju proučavanja kultura drugih naroda.
„Istaknula bih i knjige koje govore o drugim kulturama, poput anglo-američke i njemačke, a imamo istraživače u tim područjima. Prezentovali smo knjige koje govore o književnosti Amerike i Velike Britanije. Tu su ukupno tri naslova koja obuhvataju šire područje velikih civilizacija kao što su američka i britanska. Važno je da se takve teme proučavaju u bosansko-hercegovačkom kontekstu, jer u globalnim kretanjima i migraciji stanovništva granice su se poljuljale i relativizirale, pa je vrijedno učiti o parametrima drugih kultura iz našeg konteksta. Također, predstavljena su istraživanja iz područja germanistike, što je jako aktuelno s obzirom na veliku migraciju stanovništva iz Bosne i Hercegovine u Njemačku i na historijske veze koje postoje s tim prostorom”- navela je Žujo-Marić.
Ajdin Sultić, učenik trećeg razreda elektrotehničke škole, istaknuo je pozitivnu ulogu ovog događaja u obrazovanju.
“Smatram da u današnjem vremenu nauka i čitanje trebaju postati prioritet jer sve se manje čita i uči. Ovaj događaj je zaista dobro došao i nadam se da ćemo se u budućnosti više posvetiti tome“- rekao je Sultić.
Sve knjige koje su predstavljene poklonjene su biblioteci Srednje škole Konjic.
„Kao i do sada, sve knjige koje smo donijeli, neke imamo u većim količinama, neke u manjim, ostavićemo kao poklon biblioteci Srednje škole Konjic. Praksa je uvijek bila takva, kada posjetimo nekog ili nas neko ugosti, donesemo sve što imamo i poklonimo, uključujući naše časopise i zbornike. Nadamo se da te knjige neće skupljati prašinu na policama, nego da će ih neko zaista pročitati”- zaključila je profesorica Dijana Hadžizukić.
Osim Fakulteta humanističkih nauka, u organizaciji ovog događaja učestvovali su JU Narodni univerzitet Konjic, Srednja škola Konjic i Grad Konjic.
radiokonjic.ba
12.03.2025.