Večeras je u Bosanskoj sobi Narodnog univerziteta u Konjicu, u sklopu 18.kulturno-obrazovne manifestacije „Dani Sejfullaha ef. Prohe“, upriličeno predstavljanje književnog stvaralaštva akademika prof.dr. Enesa Karića.
Na početku večeri obratio se Benjamin Mušinović, PR KUU „Sejfullah“ i direktor JU Narodni univerzitet Konjic, koji je prisutne upoznao o profesionalnom putu profesora Karića, dok je glavni imam Medžlisa Islamske zajednice Konjic, Refik ef. Delić, rekao da su počastvovani što se imaju priliku družiti sa profesorom Karićem.
Profesor Ismet Veladžić, urednik Izdavačke kuće „Tugra“ Sarajevo, koja je objavila pet djela akademika Enesa Karića, je govorio o njegovim osnovnim karakteristima književnog stvaralaštva.
„Svi kritičari i književnici koji su pisali i govorili o djelima Enesa Karića se slažu da on slijedi najbolju pripovjedačku tradiciju u Bosni i Hercegovini od Meše Selimovića, Ive Andrića, Ćamila Sijarića, Derviša Sušića i drugih. Drugu značajnu karakteristiku je najbolje u svom tekstu objasnio književnik Miljenko Jergović, koji je napisao da književnik Enes Karić, vrhunski teolog i profesor na Fakultetu islamskih nauka, svoja književna djela piše „bez ahmedije na glavi“ i bez primisli u glavi da književnost treba da služi bilo čemu drugom osim književnosti samoj. Njegova književna djela su bez ikakvih ideoloških i političkih natruha. Treća karakteristika, koju svi ističu, jeste njegov izuzetan književni dar i jezik kojim piše književna, naučna, teološka i ostala djela. O tome su govorili i Alija Isaković, Miljenko Jergović, Ivan Lovrenović, Hadžem Hajdarević i drugi književnici, koji su isticali tu njegovu lahkoću i gipkost jezika, stil njegovog pisanja“, rekao je profesor Veladžić.
Akademik Enes Karić je konjičkoj publici predstavio svoja djela.
„Moja je želja bila da u svojim književnim djelima načinim jedno književno hodočašće u dubine Bosne, a to su „Pjesme divljih ptica“. Potom sam imao želju da opišem surovi život u opkoljenom Sarajevu i to sam opisao u „Jevrejskom groblju“. Zanimljiva priča je „Slučajno čovjek“ o drami muslimanskih izbjeglica u Evropi, ali i o drami Evrope. Meni drag roman je „Boje višnje“, koji je samo na oko lokalna priča. To je priča o jednom selu Višnjevu, odnosno o jednoj epohi koje se mi danas, s obzirom na sve ono šta smo pretrpjeli kasnije, mnogi sjećamo po dobru. Napokon, drag mi je i roman „Bogovo roblje“. To su moje godine kada sam bio tinejdžer i upisao srednju školu, Gazi Husrev-begovu medresu u Sarajevu, jedinu takve vrste u Bosni i Hercegovini, koju sam pohađao pet godina. To je nešto što je opredijelilo i moja životna opredjeljenja. Teološke škole imaju nešto što imaju i vojničke škole, a ta pribježišta od teološke strogoće ja sam našao u lijepoj književnosti“, rekao je akademik Enes Karić, čije je najznačajnije djelo prijevod Kur‘ana na bosanski jezik, objavljen 1995.godine.
U muzičkom djelu programa nastupili su članovi KUU „Sejfullah“: Elmin Sultanić, Alija Korić i Adnan Lapo.


18. kulturno-obrazovnu manifestaciju „Dani Sejfullaha ef. Prohe“ organizuje KUU „Sejfullah# Konjic u saradnji sa Medžlisom islamske zajednice Konjic i Narodnim univerzitetom, a pod pokroviteljstvom Grada Konjica.
radiokonjic.ba
10.02.2025.