SIPA: U akciji “Paravan” uhapšene tri osobe u Mostaru, Međugorju i Konjicu

Udruženje Pomozi.ba u martu doniralo 775.930,83 KM za liječenje oboljelih bh. građana

Pripreme za ljetnu sezonu i Smotru izviđača BiH na Boračkom jezeru

Novi projekat uređenja kampa konjičkih izviđača na Boračkom jezeru...

(VIDEO) Na današnji dan prije 20 godina: Premijerligaški klasik i nestvarni povratak Sarajeva

Tekst preuzet sa sajta Bordovremeplov.ba prenosimo u potpunosti.

Jesenski dio sezone 2002/03 svakako će navijači Sarajeva pamtiti po sjajnim preokretima bordo tima. Za manje od mjesec dana izabranici Husrefa Musemića četiri puta su se vraćali iz golovnog zaostatka u velikim mečevima. Sve je počelo krajem avgusta, revanšom pretkola Kupa UEFA protiv češke Sigme, kada je Sarajevo nakon zaostatka u prvoj utakmici i vodstva Čeha nakon prvog poluvremena uspjelo slaviti rezultatom 2:1, a potom se, uz bolje izvođenje penala, plasirao u prvi krug najmasovnijih evropskih takmičenja. A onda je bilo šest dana u kojima su fudbaleri Sarajeva pokazali nevjerovatnu psihičku snagu. Istanbul 2:2, nakon što je Bešiktaš na poluvremenu imao prednost od 2:0, remi u gradskom derbiju protiv Željezničara, koji je vodio do 15 minuta prije kraja, te jednu od najlegendarnijih utakmica Premijer lige BiH, onaj protiv Širokog Brijega.

Prije Sarajeva je bio pakleni raspored. Samo šest dana nakon gostovanja u Istanbulu, te tri dana nakon derbija na Grbavici, Sarajevo je na Koševu ugostilo Široki Brijeg. Gosti iz Hercegovine stigli su na naš najveći stadion sa željom da pokušaju da iskoriste umor domaćih fudbalera i tako dođu do trijumfa.

Melher zaustavlja Mahmutovića

Uprkos jakoj kiši koja je padala cijeli dan u glavnom gradu Bosne i Hercegovine, na tribinama se okupilo oko 4.000 navijača koji su mogli uživati ​​u odličnoj fudbalskoj predstavi. Sarajevo je krenulo ofanzivno od početka utakmice, a prvu priliku imao je Emir Obuća u 6. minuti, ali je Melher zaustavio njegov udarac. Nešto kasnije pokušao je i Mirzet Krupinac nakon kornera, ali bez promjene rezultata. U 18. minutu Obuća je imao novu priliku, ovoga puta posle centaršuta sa desne strane, ali je sa samo pet metara šutirao tik pored stative.

A onda je u 22. minuti uslijedio hladan tuš za domaće navijače. Juričić je iskoristio nesporazum Krupinca i Zukića, ukrao loptu i poslao Hrvoja Ercega da matira Alena Kraka za 0:1. Nije dugo trebalo da se odgovori bordo, jer je samo dva minuta kasnije Obuća imala novu priliku. Ostao je sam, iskosa desetak metara od Melherovog gola, ali je golman gostiju uspeo da izbije loptu u korner.

U 31. minutu tribine Koševa su uzavrele. Akciju Sarajeva po lijevoj strani započeo je Albin Pelak, pronašao Emira Obuću na vrhu kaznenog prostora. Napadač Sarajeva je primio loptu, a potom petom iskoristio Faruka Ihtijarevića, kojeg je s leđa srušio štoper gostiju Radovanić. Nogometaši u bordo dresovima tražili su jedanaesterac, ali je zvižduk arbitra Dominkovića ostao tih, što je izazvalo burne proteste igrača i navijača Sarajeva. Dva minuta kasnije novi šok za domaće navijače, nakon brze kontre gostiju Erceg je postigao svoj drugi gol.

Trenutak kada Radovanić ruši Ihtijarevića

Konačno, u 37. minuti Sarajevo uspijeva postići gol. Nakon kornera lopta dolazi do Ihtijarevića, koji koristi Obucu. Njegov prvi udarac uspio je zaustaviti Melher, ali je Obuća iz drugog pokušaja savladao gostujućeg golmana za konačan rezultat prvog poluvremena.

Drugo poluvrijeme donijelo je novu ofanzivu Sarajeva, a prvu priliku imao je Alen Škoro već u 48. minuti, ali je šutirao preko gola. Dvije minute kasnije Škoro je imao novu priliku, ovaj put je njegov udarac bio precizniji, ali Melher brani. Golman gostiju je u 55. minuti zaustavio udarac Adnana Osmanhodžića, a samo minut kasnije pokušao je i Ihtijarević, ali je njegov udarac sa osam metara otišao nekoliko centimetara preko prečke. U 58. minutu pokušaj Obuce sa desetak metara ponovo zaustavlja Melher.

A kada se činilo da gol gostiju visi u zraku, Široki je postigao još dva gola. Oba gola su postignuta po istom receptu. Erceg je pobjegao svojim čuvarima i iskoristio Juričića, koji je prvi pogodio u 65. minuti za 1:3, a pet minuta kasnije za 1:4.

slika

Sudija Dominković je zvižducima isključen sa terena

Vrijeme na semaforu Koševa je nemilosrdno otkucavalo. Petnaest minuta prije kraja Široki Brijeg je imao tri gola prednosti uz odlično raspoloženi Melher na golu. Uz katastrofalno suđenje Dominkovića, koji je odugovlačio pri svakom zaustavljanju, a posebno pri dodjeli žutih kartona, činilo se da su tri boda sigurno na putu Hercegovini. Tako su vjerovatno mislili svi osim Musemića i njegovih fudbalera. U 60. minuti, pri rezultatu 1:2, trener Sarajeva je na teren poslao iskusnog Džemu Smječanina, koji je inicirao veliki preokret.

U 76. minutu iskoristio ga je njegov imenjak Berberović dubokom loptom, pobegao je svojim čuvarima i pogodio za 2:4. Četiri minute kasnije Musemić je napravio još jedan ključan potez i u igru ​​uveo Muamera Kurtu. Ulaskom Kurte, Smječanina i Osmanhodžića počela je prava opsada gola Širokobriježana, što je rezultiralo novim sjajnim prilikama. Prvo je Melher po ko zna koji put zaustavio udarac Obuce, a onda se Ihtijarević našao u dobroj poziciji, ali je umjesto šuta odlučio dodati Osmanhodžiću kojeg je presjekla odbrana gostiju.

Međutim, dva minuta prije kraja na tribinama je nastala prava pomama. Kurto je iznenadio Melhera topovskim udarcem sa 30 metara i doveo Sarajevo na prag izjednačenja. Vrijeme je isteklo, sudijska nadoknada je već počela, a Sarajevo je uspjelo, što se činilo nemogućim, ostati neporaženo u ovoj utakmici. Bila je to akcija u kojoj su učestvovali gotovo svi napadači Bordo tima, a na kraju je Smječanin uputio visoku loptu sa lijeve strane u šesnaesterac gostiju i na pravom mjestu pronašao rezervista Kurtu, koji je pogodio Melhera. udarcem iz prve za veliko slavlje na tribinama.

Čim je krenulo sa centra, arbitar Dominković, koji je u poslednjih petnaestak minuta ukrao najmanje tri-četiri minuta igre, zviždukom za kraj utakmice. Navijači Sarajeva su aplauzom ispratili nogometaše oba tima, a potom se ne tako toplo oprostili od najgoreg pojedinca utakmice Dominkovića. On i njegovi pomoćnici su iz suda na Koševu ispraćeni sa zviždaljkama, kišobranima i upaljačima.