3.3 C
23 Aprila, 2024

Francuska stigla do ubjedljive pobjede: Zmajevi poraženi u 4. kolu Eurobasketa

Košarkaši Bosne i Hercegovine poraženi su danas od selekcije Francuske u okviru 4. kola Eurobasketa rezultatom 81:68.

Tako su Zmajevi propustili priliku da osiguraju plasman u osminu finala Evropskog prvenstva, ali naravno i dalje imaju dobre šanse da dođu tamo. Bosna i Hercegovina će se plasirati u nokaut fazu ako Mađarska savlada Litvaniju od 17:15 ili ako u posljednjem kolu sami savladamo Litvance.

Utakmicu je odlično otvorio John Roberson, koji je brzo pogodio dvije trojke i postigao 8 poena, a potom je Džanan Musa pogodio van linije 6,75, pa BiH nakon tri i po minuta igre vodi sa 11:7.

Tada suci zaista počinju da sude sa tendencijom u korist Francuza i dolazi do preokreta. Između ostalog, nisu uspjeli da dodijele nesportski faul Fallu nad Jusufom Nurkićem, kojeg je ovaj udario laktom u vrat, a uz to su Francuzima omogućili daleko više kontakta u odbrani od Zmajeva.

Dvije minute prije kraja prvog poluvremena Francuska je povela 17:13, ali su hrabri Zmajevi na kraju prvih deset minuta sjajnim zakucavanjem Miralema Halilovića na asistenciju Edina Atića izjednačili (19:19).

Dobro otvaramo drugi dio i dolazimo do +5 (27:22), a onda Nurkić energično zakucava i još više diže Zmajeve!

Sredinom druge četvrtine BiH je zapala u malu ofanzivnu krizu, a trojkom Yabuselea Francuzi su stigli do 32:29. Zatim Nurkić uzvraća na drugoj strani, ali onda grešimo u kontri i Furnije nas kažnjava trojkom za 35:31.

BiH nastavlja da igra užurbano i griješi na kraju poluvremena, a Francuzi to iskorištavaju i izlaze na +9 (41:32). Krizu je prekinuo Roberson lijepim poenima, a Francuska na veliki odmor odlazi sa prednošću od 44:34.

Svedoci smo potpunog haosa na terenu početkom treće četvrtine. Obojica su dosta grešili, a nakon pet minuta igre prednost Francuza je porasla na 12 poena (52:40).

Tada se budi Zmajevi i na krilima Nurkića smanjuju zaostatak na šest poena (46:52). Kriza u igri Francuske nastavila se i nakon toga, a poeni Edina Atića nas vode na samo četiri koša zaostatka. Potom, na kraju treće dionice, Halilović pogađa za 50:52!

Na startu posljednje četvrtine utakmice Roberson pogađa trojku nakon odlične finte i onda smo u prednosti! Konačno, i Nurkić pogađa trojku, ali Furnije kontrira i Francuska vodi 57:56.

U narednom napadu raspaljeni Nurkić ponovo pogađa trojku, ali Huertel odmah uzvraća istom mjerom i u posljednjih pet minuta Francuzi ulaze sa vodstvom 64:61. Tada njihova prednost raste na pet bodova, ali u finišu počinje velika drama.

Međutim, uslijedilo je nekoliko loših napada BiH i to je bio kraj. Francuska je pobijedila sa 81:68.