5.4 C
23 Aprila, 2024

Zmajevi se porazom od Litvanije oprostili od Eurobasketa

Košarkaška reprezentacija Bosne i Hercegovine oprostila se od šampionata Starog kontinenta nakon poraza od Litvanije u 5. kolu Eurobasketa (87:70).

Danas su nemoćni bili umorni momci Adisa Bećiragića, kojeg je Litvanija sa moćnim dvojcem pod obručem (Valanciunas – Sabonis) savladala i rutinski izborila za plasman u osminu finala.

Ovaj tim je na samom startu meča odigrao efikasno. Domantas Sabonis nam je zadao dosta problema na niskoj stativi, a Džanan Musa pogađa odličnu trojku, veoma važnu za svoje i samopouzdanje tima.

Potom je Nurkić preko Jonasa Valanciunasa uspeo da postigne gol, ali nismo mnogo branili u odbrani, pa je Litvanija na polovini prvog poluvremena vodila 17:11.

Zatim Jokubaitis i Roberson prave trojke i igra nastavlja biti izuzetno efikasna.

Grigonis je ušao u njegov ritam i pogodio nekoliko uzastopnih trojki, čime je Litvanija stigla do +8 (26:18). Sam Musa je držao BiH u igri pošto je za osam minuta postigao 11 poena, a onda bitan učinak sa klupe dobijamo od Amara Gegića i Edina Atića. Uz zvuk sirene Nurkić je pogodio za tri, a prvi dio završen je rezultatom 28:28.

Poenima Kenana Kamenjaša na otvaranju druge trećine vodimo, ali Valanciunas igra odlično i Litvanija preokreće, pa je nakon pet minuta 42:36 za njih.

Na četiri minuta do velikog odmora između poluvremena Litvanija stiže +8 (44:36), a potom Musa dobija izuzetno nezgodan udarac ramenom u glavu, ali samo deset sekundi kasnije pogađa fantastičnu trojku i BiH ponovo vraća na nivo.

Zatim izostaje podrška ostalih igrača, a Litvanci nam prave velike probleme na skoku (Nurkić je uhvatio samo jedan na cijelom poluvremenu), pa dolaze do deset poena prednosti (49:39).

Do odlaska na odmor prednost je još više porasla, pa je nakon dvadesetak minuta igre rezultat bio 56:42.

BiH očajno ulazi u treći period i ne poznaje koš više od tri minute, a Litvanci to na najbolji način koriste i idu na ogromnih +20 (62:42).

BiH apsolutno nije mogla ugroziti vodstvo Litvanije, iako je Gegić napravio nekoliko solidnih poteza i postigao četiri vezana poena. Na kraju treće dionice Litvanija je vodila sa 75:59.

Posljednju priliku da uhvatimo priključak imali smo pet minuta prije kraja, kada smo mogli smanjiti zaostatak na jednocifrene poene, ali je Musa promašio, a onda su preko Nurkića imali loš napad.

Tako je Litvanija samo rutinski privela meč kraju, a neke od glavnih igrača čak i odmorila.

Završeno je 87:70.