Danas je povodom Dana šehida i obilježavanja Dana Armije RBiH u selu Gorani, MZ Neretvica, otvoreno šehidsko spomen obilježje, u znak sjećanja na sve šehide i civilne žrtve rata koji su porijeklom s ovoga područja. Organizator događaja je bio džematski odbor Gorani.
Na spomen obilježju su uklesana imena 31 šehida i 4 civilne žrtve rata.
Svečanom otvorenju spomen obilježja, koje se nalazi pored mjesne džamije, prisustvovali su članovi porodica šehida, predstavnici boračkih udruženja, predstavnici Grada Konjica i HNK, Medžlisa Islamske zajednice Konjic, mještani, kao i drugi gosti.
Spomen obilježje su otvorili roditelji šehida Šerif Graho i Muharem Hrnjica, gradonačelnik Konjica Osman Ćatić i glavni imam Medžlisa IZ Konjic Refik ef. Delić.
Predsjednik odbora za izgradnju šehidskog spomen obilježja Uzeir Graho je rekao da je spomen obilježje bilo ideja i potreba kako bi buduće generacije znale istinu.
“Izgradnja spomen obilježja sa podzidama, nasipima i uređenjem iznosi 150 hiljada KM. Novac nismo imali i finansiranje smo počeli prikupljanjem donacija, kako bi stigle donacije, tako smo i radili, te u konačnici imamo 250 donatora. Pomogle su nam i pojedine firme u materijalu, zatim kantonalna vlast, a iznad svih Grad Konjic. Nedostatak sredstava smo nadoknadili svojim dnevnicama kojih je bilo više od 500, a za mehanizaciju nije izdvojena nijedna marka” – rekao je Graho zahvalivši na učešću u projektu i na dolasku.
Mr. ahitekture Aldina Madžak Demirović, čije je porijeklo iz Gorana, je izradila projekat spomen obilježje i u svom obraćnju je navela da je to snažan podsjetnik na hrabrost i jedinstvo za slobodu i mir ovih prostora.
“Ploča sa ljiljanom simbolizira našu državu, Armiju RBiH koja je odigrala ključnu ulogu da se naša država ne podijeli. Na polukružnom zidu su zvijezde, a na svakoj je ime jedne od žrtava rata” – kazala je arhitektica Madžak Demirović.
Medžlis IZ Konjic je bio nosilac aktivnosti izgradnje spomen obilježja, a efendija Delić je u svom obraćanju prisutnima istaknuo da se bošnjački narod kroz historiju izborio i da je cijena slobode bila velika.
“Ovdje smo da se uvijek podsjećamo na cijenu i žrtvu koju su naši šehidi dali i da kažemo sebi da niko nema parvo ovo izdati. 1992. smo na Bajram napadnuti, ali taj elan, snaga i odlučnost koju smo tada pokazali treba nam i danas. Ova sloboda i ovo što imamo, nije to bio mali zalog i neka se zna red u našem društvu i narodu, jer smo tako ostali i opstali” – poručio je ef. Delić.
Gradonačelnik Konjica Osman Ćatić je rekao da kultura sjećanja ovim spomen obilježjem dobija jednu novu dimenziju, koja će one koji u budućnosti budu hodili ovim područjem pozivati da im se na dostojan način zahvale i odaju poštovanje.
“Naša obaveza i dug je i svakodnevna borba za domovinu. Naša obaveza je i odati počast svim našim šehidima zato nek aim je vječni rahmet i hvala. Danas s ponosom možemo reći da su njihovi potomci, najbliži srodnici s ove plodne zemlje, koju su obrađivale generacije prije nas i obrađivaće nakon nas, danas obrazovani i uspješni mladi ljudi koji se bore za bolje sutra svih nas i svojim znanjem doprinose i daju pečat kulturi sjećanja. Ovo je primjer džemata kako treba raditi i u budućnosti” – rekao je gradonačelnik Ćatić.
U sklopu otvaranja spomen obilježja mladi iz džemata Gorani su izveli nekoliko recitacija i proučili Jasin, položeno je cvijeće, a uručene su i zahvalnice pojedincima i pravnim licima koji su pomogli izgradnju šehidskog spomen obilježja u Goranima.
radiokonjic.ba
11.04.2024.
amila@radiokonjic.ba