back to top
8.3 C
Konjic
24 Aprila, 2024

(FOTO) Reprezentacija BiH teškim porazom u Rumuniji okončala nastup u B Ligi nacija

Fudbalska reprezentacija BiH večeras je porazom od Rumunije u Bukureštu rezultatom 4:1 završila nastup u Ligi nacija za sezonu 2022/2023. Poraz nije bitno ugrozio našu poziciju jer smo ranije osigurali prvu poziciju u našoj grupi, pa smo večeras igrali uglavnom za prestiž.

Kao što je ranije obećao, trener Ivaylo Petev je zamijenio veliki broj standardnih igrača, a igrao je u formaciji sa tri igrača u zadnjoj liniji. Debitovao je defanzivac Besim Šerbečić, baš kao i vezista Dario Šarić, a u formaciji 3-5-2 naši reprezentativci su se odlučili za nešto defanzivniju varijantu igre.

Rumuni su bili pod imperativom pobede, imali su posed lopte na svojoj strani i pokušavali da napadnu, ali osim nekoliko opasnijih napada na krilnim pozicijama, Rumuni su uglavnom bili bezopasni. S druge strane, ni naš tim nije previše pretio, pa smo uglavnom gledali fudbalsku uspavanku i čekali prvu grešku. Reprezentativci Bosne i Hercegovine su dva puta prijetili nakon prekida, a Adnan Kovačević i Besim Šerbečić su imali neuspješne udarce glavom, dok je Šarić udarcem sa distance pogodio Demirovića i zamalo prevario Radua.

Činilo se da će se na poluvrijeme otići bez golova, ali u 38. minuti naša odbrana je potpuno pukla. Šarić je loše vratio loptu, Rumuni su je ukrali, a Banca je lepom loptom pronašao Mana, koji je rutinski proverio Vasilja. Pomoćni sudija je podigao zastavicu i pogodak je poništen, ali je VAR naknadno pokazao da ofsajda nije bilo, a pogodak je priznat i uslijedilo je veselje Rumuna.

Pored činjenice da su Rumuni poveli, naša igra je potpuno pala i do kraja prvog poluvremena Rumunija je stvorila tri sjajne prilike, a velika je sreća za bh. reprezentaciju da su na poluvrijeme otišle samo sa golom iza.

Vladan Danilović na poluvremenu mijenja Cimirota, dok Hrvoje Miličević ustupa mjesto Harisu Duljeviću, a naša formacija prelazi na 4-2-3-1 i igra za kratko vrijeme postaje neuporedivo bolja. Rumuni su se hteli ili ne pozicionirali u bloku i uglavnom se kretali iza lopte, a posed lopte je bio sve više na našoj strani.

U 59. minuti bolja igra našeg tima se gotovo isplatila. Duljević je uneo dosta živosti u našu ofanzivu, a odlično je centrirao do Prevljaka, koji skreće i šutira, ali Radu brani i odbija loptu u korner. Gojak je centrirao iz kornera, ali Saničanin je glavom prošao pored gola.

Gotovo pola sata bolje igre naših reprezentativaca nije rezultiralo ozbiljnom, stopostotnom šansom za gol, a prvu priliku su Rumuni iskoristili u drugom poluvremenu. Naivno, naša odbrana se prelomila u 73. minuti, a rezervista Puscas je vrlo lako postigao gol nakon centaršuta na drugu stranu i činilo se da je utakmica riješena.

Rumuni su definitivno pojačani novim pogotkom, i opet su imali period igre kao na kraju prvog poluvremena, ali je prije toga Edin Džeko barem nakratko vratio nadu našoj reprezentaciji golom za 2:1 u u 77. minuti, nakon centaršuta Amara Dedića.

Čim smo krenuli sa centra, opet nam je zakazala odbrana, Ratiu je pogodio za 3:1 i tada je bilo sasvim jasno da će Rumunija slaviti pobjedu. Do kraja meča Rumuni su uspjeli postići još jedan gol, a mrežu našeg tima zatresao je Puscas u 86. minuti. Srećom, utakmica je završila tim rezultatom.

Poraz nas nije previše poremetio, niti je mnogo pomogao Rumuniji, s obzirom da je Finska kao gost savladala Crnu Goru. Dakle, drugo mjesto iza Bosne i Hercegovine, koja je osvojila 11 bodova, zauzela je Finska sa osam bodova, Crna Gora je bila treća sa sedam bodova, a četvrta Rumunija takođe sa sedam bodova, ali sa lošijim međusobnim omjerom od Crne Gore.

Rumunija – Bosna i Hercegovina 4:1 (1:0)

Stadion: Giulesti, Bukurešt
Gledalaca: 8000
Sudija: Halil Umut Meler (Turska)
Strijelci: 1:0 – Man (38), 2:0 Puscas (73), 2:1 – Džeko (77), 3:1 – Ratiu (79), 4:1 – Puscas (86)
Žuti kartoni: /

Rumunija: Radu, Ratia, Rus (83. Nedelceanu), Burca, Banca, Marin (64. Baluta), Olaru, Stanciu, Man (64. Cordea), Sorescu (56. Camora), Alibec (64. Puscas). Selektor: Edward Iordanescu.

Bosna i Hercegovina: Vasilj, Dedić, Miličević (46. Duljević), Kovačević (25. Saničanin), Šerbečić, Ćivić (61. Kolašinac), Cimirot (46. Danilović), Gojak, Šarić (71. Džeko), Demirović, Prevljak. Selektor: Ivaylo Petev.