16.7 C
10 Maja, 2024

Na današnji dan 1998. godine: Ponovljena utakmica Čelika i Sarajeva koja je ušla u legendu

Sarajevo je na današnji dan, 2. septembra 1998. godine, u ponovljenoj utakmici 3. kola Premijer lige BiH savladalo ekipu Čelike u gostima, rezultatom 3:1.

Podsjetnik na ovu utakmicu donosi Bordovremeplov.ba, čiji tekst prenosimo u cijelosti.

Duel Čelika i Sarajeva, u okviru trećeg kola Premijer lige BiH, bio je na programu 22. avgusta 1998. godine. Bio je to klasičan spektakl koji su navijači ova dva tima tih godina priredili na utakmicama u Zenici, a Čelik je bio bolji protivnik u većoj utakmici. Domaći su u 20. minuti promašili jedanaesterac, odnosno Mirsad Dedić je uspješno zaustavio udarac Balte sa bijele tačke.

U drugom poluvremenu Čelik je zaigrao još ofanzivnije, a rezultat takve igre postigao je Amir Japaur u 59. minuti. Tada se činilo da će Zeničani lako privesti utakmicu kraju, ali samo tri minute kasnije dogodio se incident. Glavni sudija Muraz Lemezović pokazao je žuti karton Nerminu Hajdareviću, nakon čega je, prema zapisniku delegata Sakiba Imamovića, sa istočne tribine pogođen kamenom u glavu. Odmah nakon toga, Lemezović se povukao u svlačionicu, zajedno sa svojim pomoćnikom, i donio odluku da prekine meč.

Odmah nakon utakmice krenula su nagađanja o ishodu ove utakmice, a presudio je Pravilnik NSBiH. U skladu sa članom 62. utakmica je trebala biti registrovana službenim rezultatom 0:3 u korist ekipe Bordeauxa. Čelnici Čelika su već u ponedjeljak, 24. avgusta, na adresu kluba sa Koševa uputili pismo izvinjenja, sa prijedlogom da se, suprotno propozicijama Saveza, ponovo odigra susret Čelika i Sarajeva. Predsjedništvo FK Sarajevo je na vanrednoj sjednici održanoj sutradan odlučilo da prihvati Čelikov prijedlog, o čemu su odmah obaviješteni zenički klub, ali i NSBiH. Bio je to džentlmenski potez predsjednika Muhameda Granova koji je izazvao lavinu oduševljenja bh. javnosti.

Faksimil pisma kojim Sarajevo prihvata novi sastanak

Taj ponovljeni meč pokazao je da su čelnici Bordo tima donijeli ispravnu odluku. U pravoj južnoameričkoj atmosferi, pred blizu 20.000 navijača, od čega preko 2.000 navijača Sarajeva, u srijedu, 2. septembra, odigran je novi meč.

Utakmica nije mogla bolje početi za domaće, koji su poveli nakon samo tri minute igre. Ponovo je, kao i deset dana ranije, u ulozi strijelca bio kapiten Steel-a Japaur. Odlično je ispratio dubinski pas Terzića i matirao Dedića za 1:0. Rani pogodak šokirao je igrače Sarajeva, a narednih pola sata unio je dosta nervoze na teren. Prvo je igrač Bordo tima Jasmin Memišević dobio žuti karton zbog prigovora na sudijsku odluku, da bi samo nekoliko trenutaka kasnije, iz istog razloga, arbitar Marko Mrkić poslao pomoćnog trenera Bordo tima Husrefa Musemića , u svlačionicu. Tenzije tu nisu prestale, jer je Memišević u 30. minutu dobio crveni karton zbog udaranja Japaura bez lopte. Sarajevo je tako ostalo samo sa deset igrača na terenu, ali ne zadugo, jer je nekoliko minuta kasnije iz igre isključen Čelikov defanzivac Asmir Ikanović, koji je posljednji igrač odbrane zaustavio Emira Granova faulom s leđa. igra.

Tek kada su oba tima ostala sa desetoricom na terenu, Sarajevo je zaigralo i u 37. minuti zasluženo izjednačilo. Faruk Ihtijarević je sjajnim pasom poslao Granova u prostor ispred gola Hadžiđulbića, a ovaj je preciznim udarcem zatresao mrežu Čelika za 1:1. Zeničani su u samom finišu, ponovo preko Japaura, postigli novi gol, ali je ovaj gol opravdano poništen jer ga je kapiten domaćih postigao u Maradoninom stilu, rukom, što je dobro vidio i sudija Mrkić.

Uvodne minute drugog poluvremena u potpunosti su pripale Čeliku, koji je najbolje prilike imao preko Imamovića, a potom i Buljini, čiji je udarac zaustavila prečka Dedićevog gola. A kada je Čelik sve više pritiskao na gol Sarajeva, uslijedio je šok za njegove navijače. U 68. minuti Jasmin Đidić je iskoristio Azrudina Valentića, koji je izašao sam ispred Hadžiđulbića i pogodio za 2:1.

U posljednjih deset minuta Zeničani su išli na sve ili ništa, dok se Sarajevo uglavnom fokusiralo na kontranapade, a iz jedne takve, tri minute prije kraja, bordo tim je stigao do pobjede. Bio je to mat u tri poteza, prvo je Đidić oduzeo jednu loptu pored svog šesnaestog šesnaesterca, potom je uputio dubinski pas do Valentića, a Valentić je bez mnogo dvoumljenja uposlio usamljenog Džemu Smječanina na drugoj strani. Napadač bordo tima primio je loptu, a potom maestralno lobovao Hadžiđulbića za erupciju oduševljenja na sjevernoj tribini i potvrdu pobjede Sarajeva.