back to top

Promovisana monografija “Muftije Mostara i Hercegovine”

Promocijom knjige Ahmeda Mehmedovića otvorena manifestacija “Merhaba, ej, naš Resule”

Večeras je u Bosanskoj sobi Narodnog univerziteta Konjic promovisana monografija “Muftije Mostara i Hercegovine” autora Ahmeda Mehmedovića, kojom je otvorena manifestacija “Merhaba, ej, naš Resule”.  

Uz autora knjigu su promovisali muftija mostarski Salem ef. Dedović i prof. dr Faruk Taslidža, a moderirao je Refik ef. Delić, glavni imam Medžlisa Islamske zajednice Konjic.

Ovo je vrlo važna i dragocjena monografija, naučno djelo, temeljito urađena monografija na prvorazrednim historijskim, arhivskim dokumentima do kojih je autor Mehmedović došao radeći više godina u Gazi Husrev begovoj biblioteci na projektu “Leksikon bošnjačke uleme”. Ovo su dopunjeni, vrijedni, novi podaci koji se odnose na biografske i bibliografske podatke o mostarskim i hercegovačkim muftijama u vremenskom periodu čiji je kontinuitet 430 godina. To je bogatstvo učenosti, velikih, znanih ljudi koji su obavljali funkciju mostarskog muftije i govori o bremenitosti i slojevitosti vremena u kojem su djelovali. Mehmedovićevo istraživanje je vrijedna polazna osnova za buduća istraživače, za nova djela za našu kulturu i našu historiografiju” – poručio je muftija mostarski Salem ef. Dedović.

Promovisana monografija “Muftije Mostara i Hercegovine”
Muftija mostarski Salem ef. Dedović

Prof. Taslidža je rekao da je autor uložio ogroman trud i da je dugo godina istraživao brojne dokumente, kako bi u knjizi predstavio 41 znamenitu ličnost koja je obavljala ovu funkciju.

“Centralno mjesto knjige zauzima četvrto poglavlje koje govori o Mostarskom muftijstvu. Autor uspijeva precizirati vrijeme osnivanja te institucije, a to je druga polovina 16. stoljeća. Autor u značajnoj mjeri osvježava biografije i bibliografije poznatih i manje poznatih mostarskih muftija. Držeći se tematskog i hronološkog principa autor za svakog muftiju nastoji utvrditi porijeklo, godinu rođenja, stepen obrazovanja, vrijeme službovanja, naučni doprinos i eventualno preciznu godinu smrti. Autor, osim mostarskih muftija, govori i o muftijama koji su djelovali u Blagaju, Ljubinju i Trebinju” – naveo je prof. Taslidža.

Promovisana monografija “Muftije Mostara i Hercegovine”
Prof.dr. Faruk Taslidža

Autor knjige “Muftije Mostara i Hercegovine” Ahmed Mehmedović rođen je u Capardama kod Kalesije 1951. godine. Nakon Gazi Husrev begove medrese diplomirao je na Novinarskom institute u Beogradu. Dužnost imama je obavljao u Gornjem Vakufu i Trebinju. Bio je novinar i tehnički urednik Preporoda, Islamske misli i Mualima. Uređivao je listove za djecu Kevser i Amanet. U Gazi Husrev begovovoj biblioteci je radio od 2001. do odlaska u penziju 2016. Objavio je nekoliko značajnih knjiga, a kapitalno djelo mu je “Leksikon bošnjačke uleme”. Radove je objavljivao u brojnim naučnim i periodičnim časopisima. Autor je 15 samostalnih izložbi fotografija, od kojih je jedna bila i u Alhambri u Španiji.

Ovom knjigom polahko zaokružujemo temu o mostarskoj ulemi. Ova kjiga je pisana za dobrobit zajednice, da nam posluži za rasvijetljavanje vlastite prošlosti, kako bismo se snašli u sadašnjosti i budućnosti. I iz ovog djela se vidi da smo mi narod knjige, pera, narod nauke i prosvjete” – rekao je u svom izlaganju autor Ahmed Mehmedović, najavljujući da mu je namjera pisati monografiju i o sarajevskim muftijama.

Promovisana monografija “Muftije Mostara i Hercegovine”
Ahmed Mehmedović

Refik ef. Delić je istaknuo da kulturno vjerska manifestacija “Merhaba, ej, naš Resule”, u sklopu koje je promovisana večerašnja knjiga, u općem društvenom kontekstu ima za cilj afirmaciju islamske tradicije, kulture, baštine, kao i očuvanje bosanskohercegovačke posebnosti našeg identiteta, našeg historijskog kontinuiteta, a u isto vrijeme težeći univerzalnim tokovima općeljudske civilizacije, i da takve zaključke možemo pronaći u knjizi “Muftije Mostara i Hercegovine”.

Promovisana monografija “Muftije Mostara i Hercegovine”
Promovisana monografija “Muftije Mostara i Hercegovine”

amila@radiokonjic.ba

Foto: radiokonjic.ba/Vehid Šišić

18.09.2023.

Teme

U Konjicu prezentiran projekat “Prevencija nezaraznih bolesti kod romske populacije”

Realizacija ovog projekta predstavlja značajan iskorak ka ravnopravnijem i kvalitetnijem pristupu zdravstvenoj zaštiti, a njegov fokus na prevenciji i ranoj intervenciji osigurava dugoročnu dobrobit za čitavu lokalnu zajednicu.

Učenici Prve osnovne škole Konjic otputovali u Istanbul: Bratimljenje škola donosi nova prijateljstva i iskustva

Jutros je deset učenika, u pratnji nastavnog osoblja i direktora Prve osnovne škole Konjic, otputovalo u Istanbul, gdje će boraviti do 25. aprila u okviru programa bratimljenja sa školom Kadir Kuş İmam Hatip Ortaokulu.

Sedmični izvještaj o stanju sigurnosti na području odgovornosti PU Konjic

U izvještaju o stanju sigurnosti na području odgovornosti PU...

Ivan i Ivana Đorić: „Slavimo drugi Vaskrs u Konjicu, ovde nam je kao kod kuće“  

Fudbaler „Igman“-a Ivan Đorić, supruga Ivana i kćerkica i...

Mira Đaković: „Uskrs je radost i blagoslov“

Mira i Mladen Đaković su nakon penzije, koje su...

Vaskršnja poruka paroha Borovčanina: Poziv na promjenu i razumijevanje

"Svim vjernicima od srca čestitam najveći hrišćanski praznik pozdravom:...

Fra Ferdo Boban: „Poruka Uskrsa je mir među ljudima“

Vjernici katoličke vjeroispovijesti danas slave Uskrs, najveći kršćanski blagdan...

Povezani članci