10.5 C
24 Aprila, 2024

TINEJDŽERSKI GENIJE: Alcaraz u nevjerovatnom meču savladao Tiafoea i plasirao se u svoje prvo Grand slam finale

Alkaraz je pobedio u setovima 6:7, 6:3, 6:1, 6:7, 6:3 i tako postao najmlađi finalista US Opena od Petea Samprasa 1990. godine, a ujedno i najmlađi finalista grend slem turnira od Rafaela Nadala na Rolan Garosu 2005. godine.

Nakon nekoliko prvih gemova u kojima nije bilo brejk lopti, Alcaraz je zaprijetio sredinom prvog seta, tačnije u sedmom gemu kada je stigao do 15:40 i dvije vezane brejk lopte. Tiafoe je prvu spasio dijagonalnim bekhendom nakon odličnog servisa, iznudivši grešku Alcaraza iz bekhenda, a na drugoj brejk lopti Alcaraz je bespotrebno poslao povratak na drugi servis u aut.

Nakon toga, Tiafoe je osvojio naredna dva poena i osvojio svoj najteži gem na meču.

U narednim gemovima nije bilo brejk šansi sve do 12. gema, u kojem je Alcaraz servirao za ostanak u setu i morao da spašava set loptu, što mu je i uspjelo.

Uslijedio je tiebreak u kojem je Tiafoe napravio minibrejk u trećem poenu nakon dvostruke greške Alcaraza, a nakon toga je sigurnim poenima na svoj servis i tri vezane set lopte poveo 6:3.

Alkaraz je spasio prva dva na svoj servis, a potom fantastičnim poenom i trećim na Tiafoeov servis poravnao rezultat na 6:6. Međutim, u sljedećem poenu Španac izbacuje lagani bekhend, što omogućava Tiafoeu da dođe do svoje pete set lopte i to koristi zahvaljujući dvostrukoj grešci Alcaraza, osvojivši prvi set rezultatom 8:6 u tajbrejku.

Postojalo je pitanje kako će izgubljeni set uticati na Alcaraza, ali smo ubrzo dobili odgovor. Alcaraz osvaja prvi gem drugog seta sa nulom, a Tiafoe se vraća istim putem.

U trećem gemu Amerikanac podiže nivo igre i vrši enormni pritisak na servis protivnika, a postoji i brejk šansa, koju Alcaraz spašava, a zatim osvaja gem, nakon čega počinje preokrenuti meč u svoju korist.

Do prvog brejka na meču stigao je u šestom gemu drugog seta, kada je imao dvije prilike za brejk, a drugu iskoristio za vodstvo rezultatom 4:2. U narednom gemu je morao da spašava brejk poen, a to je uradio spektakularnom dugom razmjenom koju je završio sjajnom forhend paralelom i uspio iznuditi grešku protivnika, a potom i dva uzastopna poena za 5:2. olovo.

Prednost od jednog brejka bila je dovoljna da Alcaraz privede set kraju rezultatom 6:3.

Od trećeg seta Alcaraz je zaigrao mnogo pametnije i taktički racionalnije, smanjio je broj grešaka, napadao uglavnom sa utvrđenih pozicija, a to mu je u kombinaciji s padom u igri Amerikanca donijelo ubjedljivih 6:1.

Španac je nastavio u istom ritmu i na početku drugog seta kada je rano napravio brejk i došao do vođstva od 2:0, ali Tiafoe uspeva da veže nekoliko fantastičnih poena, uzvrati rebrom i izazove veliko oduševljenje na prepunom stadionu Arthur Ashe .

Uslijedio je još jedan brejk s obje strane, nakon čega je bilo utakmica za utakmicu, ali je moglo biti gotovo u 10. gemu kada je Alcaraz stigao do meč lopte, ali ga je Tiafoe spasio nakon razmjene 19 šuteva za produžetak meča.

Set je odlučen u fantastičnom tiebreaku, koji Tiafoe još jednom osvaja (7:5) i poravnava na 2:2 u setovima.

Peti set Alcaraz počinje brejkom koji potvrđuje vođstvo od 2:0, ali Tiafoe, kao i u prethodnom setu, vraća ribbrekom i izjednačuje na 2:2. Ali onda u petom gemu gubi svoj servis sa nulom, a Alcaraz potvrđuje novi brejk također sa nulom i dolazi do vodstva od 4:2.

U devetom gemu seta, u kojem je Tiafoe servirao za ostanak u meču, Alcaraz je došao do tri vezane meč lopte, a treću iskoristio za konačnu pobjedu i plasman u finale US Opena.

Alkaraz će tamo igrati protiv Norvežanina Caspera Ruuda, a pobjednik tog meča će postati i novi svjetski broj 1.

Ako Alcaraz osvoji US Open, postaće najmlađi broj 1 u istoriji tenisa.