14.4 C
23 Aprila, 2024

ČUDO IZ ŠPANIJE: Nevjerovatni Alcaraz osvojio US Open i postao najmlađi broj 1 u historiji tenisa

Alkaraz je pobedio 6:4, 2:6, 7:6 (1), 6:3 posle 3 sata i 23 minuta igre i ostvario pobedu koja će ga od ponedeljka učiniti najmlađim brojem 1 u istoriji tenisa.

Već u prvom gemu meča vidjeli smo probleme sa servisom Caspera Rudda, pošto je Alcaraz imao dvije brejk lopte, ali nijednu nije iskoristio. Potom je u narednom gemu Ruud uzvratio, došao do 15:40 i dvije vezane brejk prilike, ali je Alcaraz uzvratio sa četiri vezana poena i dobio gem.

Treći gem u setu će se pokazati odlučujućim u prvom setu jer je Alcaraz u njemu oduzeo servis Norvežaninu, a u narednom gemu sačuvao još jednu brejk loptu za vodstvo od 3:1. Do kraja seta nije bilo brejk šansi, a Španac je relativno lako održao prednost od jednog brejka i dobio prvi set rezultatom 6:4.

U prvoj polovini drugog seta Alcaraz je imao inicijativu, ali je nakon promašene brejk lopte u petom gemu, koju je Ruud spasio servisom, gem Španca pao.

U šestoj utakmici Alcaraz je imao 30:15, a onda je jeftino izgubio tri izjednačena poena i dozvolio Ruudu da napravi brejk. Potom je isto potvrdio i Norvežanin sačuvavši brejk loptu na svoj servis, a onda je još jednom uzeo servis Alcaraza i osvojio drugi set rezultatom 6:2.

Treći set počinje brejkom Alcaraza i brzim vodstvom od 2:0, ali onda se Ruud vraća sa tri uzastopna gema i preokreće na 3:2. Tada su postali uočljivi Alcarazovi blagi problemi sa kretanjem i manjak energije koji ga je pratio u prethodnim mečevima, a pitanje je bilo da li će i kako uspeti da nadoknadi tu snagu.

U ostatku seta oba tenisera su uspjela sigurno osvojiti svoje gemove sve do 12. gema u kojem je Alcaraz servirao za ostanak u setu i nakon više od 10 minuta uspio izboriti tiebreak spasivši dvije set lopte.

Nakon tajbrejka uslijedila je fantastična partija Španca, koji je slavio sa 7:1 i poveo sa 2:1 u setovima.

Četvrti set donio je mnogo bolju i energičniju igru ​​Alcaraza, koji je na krilima zamaha iz trećeg seta počeo mnogo bolje da se kreće i jače udara sa oba krila. To mu je donelo brejk prednosti u šestom gemu, što je Španac potvrdio i došao do vođstva od 5:2. Napravljeni brejk će se pokazati kao odlučujući i Alcaraz osvaja četvrti set rezultatom 6:3 i postaje najmlađi osvajač US Opena od Petea Samprasa 1990. godine, ali najmlađi osvajač Grand Slam turnira od Rafaela Nadala u Rolan Garos 2005.

Ali najimpresivnije od svega je to što je Alcaraz večerašnjim trijumfom postao i najmlađi broj 1 u istoriji tenisa, što samo po sebi govori da smo svjedoci generacijskog talenta pred kojim je samo nebo granica.