back to top
13.3 C
Konjic
5 Oktobra, 2024

Kako zapravo pravilno liječiti hemoroide lijekovima?

Vrste farmaceutskih lijekova za hemoroide

Farmaceutske tvrtke proizvode lijekove u različitim oblicima doziranja:

  1. Za lokalnu primjenu, odnosno za nanošenje izravno na područje anusa ili za umetanje u anus. To uključuje čepiće (supozitorije), masti, kreme, gelove.
  2. Za oralnu primjenu. To su tablete, kapi, kapsule, na primjer, Natura Active.

Po farmakološkom djelovanju može se izdvojiti i nekoliko glavnih skupina, među kojima su:

  • kombinirane,
  • lijekovi protiv bolova i antispazmodici,
  • trombolitici,
  • hemostatske,
  • protuupalno i dekongestivno,
  • vaskularni (angioprotektori, flebotonici, trombolitici, venotonici, antitrombocitni agensi, antikoagulansi, bioflavonoidi),
  • antimikrobni i antibiotici,
  • laksativi i druge skupine.

Razmotrimo svaku sortu detaljnije.

Svijeće

Nazivaju se i rektalnim čepićima. Dizajniran za ubrizgavanje lijeka u analni kanal. Glavna svojstva čepića:

  • ublažite bol,
  • smanjiti krvarenje,
  • ublažite upalu,
  • smanjiti oticanje,
  • otopiti krvne ugruške,
  • poboljšati protok krvi,
  • olakšati defekaciju,
  • dezinficirati.

Svijeće imaju uljnu bazu, pa jednom u rektumu, pod utjecajem topline, svijeća gotovo odmah omekšava i prelazi u tekuće stanje. U ovom obliku aktivne komponente lako prodiru u područje upale.

Da biste postigli očekivane rezultate, važno je pravilno pohraniti svijeće i pravilno ih uvesti. Osnovna pravila:

  1. Svijeće čuvajte u hladnjaku, ispišite neposredno prije umetanja u rektum. Ne koristite svijeće koje su dugo bile izvan hladnjaka. Hladna svijeća, naravno, može uzrokovati neugodne senzacije, unatoč tome, ne trebate je prethodno zagrijavati. Što je temperatura viša, svijeća se brže topi, a s produljenim boravkom na sobnoj temperaturi aktivne tvari brzo gube svoja terapeutska svojstva.
  2. Ako su vam svijeće propisane s učestalošću od 1 puta dnevno, tada je prije postavljanja preporučljivo očistiti crijeva prirodnim putem ili klistirom za čišćenje (vodom ili pripravkom “Mikrolaks”) i nježno oprati anorektalno područje sapunom ili sredstvom za intimnu higijenu. Ako su propisana 2-3 komada dnevno, tada je dovoljno isprazniti crijeva jednom dnevno.
  3. Najprikladnije je umetnuti čepiće u ležeći položaj na boku. Zatim morate leći u istom položaju najmanje 30 minuta. Tijekom tog vremena, lijek se gotovo u potpunosti apsorbira u tkivo i krv.
  4. Jedan od nedostataka supozitorija je taj što višak lijeka može iscuriti iz anusa na donje rublje, a takve je mrlje prilično teško ukloniti. Stoga se preporuča zaštititi rublje od onečišćenja.

Masti, kreme, gelovi

Ova tri oblika doziranja pripadaju istoj općoj skupini. Ali međusobno se razlikuju u konzistenciji i brzini apsorpcije.

Podjela na tri vrste omogućuje proizvođačima da prilagode brzinu i dubinu prodiranja glavnog aktivnog sastojka kroz kožu u krv i u unutarnja tkiva.

Masti, kreme i gelovi češće se propisuju za vanjske hemoroide, hemoroidnu trombozu, analne pukotine. Lako se nanose na vanjsku površinu perianalnog područja, a po potrebi i na najniži unutarnji dio analnog kanala. Neki dolaze s posebnim aplikatorom za lakše nanošenje.

Masti — baš kao i svijeće-imaju uljnu (masnu) bazu. Udobnije su od svijeća — brže se upijaju i ne istječu na rublje. Ali mogu ostaviti masne mrlje na koži i odjeći. Moraju se čuvati na tamnom hladnom mjestu (u hladnjaku), ako se poštuje ispravan temperaturni režim, mogu dugo zadržati svoja farmakološka svojstva. Prodiru duboko ispod kože, a na površini stvaraju zaštitni sloj. Nisu prikladni za liječenje otvorenih rana i plača.

Kreme se sastoje od oko 50% vode. Još su jednostavniji za upotrebu jer se vrlo brzo upijaju i ne ostavljaju masne ostatke. Mogu se koristiti za otvorene i plačuće rane, jer ne stvaraju zaštitni sloj ispod kojeg se bakterije mogu aktivno razmnožavati.

Gelovi sadrže 80% vode i uopće ne sadrže masti. Dobro za plačljive i gnojne rane. Apsorbiraju se odmah, ali vrlo plitko — imaju aktivan učinak samo na najgornji sloj epiderme i na sluznicu. Imaju značajan nedostatak – brzo gube svoja farmakološka svojstva nakon otvaranja pakiranja, čak i uz pravilno skladištenje.

Pravila za nanošenje rektalne masti, kreme ili gela vrlo su jednostavna:

  1. Prethodno očistite analno područje-sapunom ili dezinfekcijskim vlažnim maramicama.
  2. Pažljivo nanesite i pričekajte da se potpuno upije.

Lijekovi protiv hemoroida: tri situacije u kojima pomažu

Situacija u 1. Trenutno nema mogućnosti liječenja, a toleriranje simptoma je teško

O čemu se radi? Ponekad nas nešto sprječava da dobijemo cjelovit tretman hemoroida upravo danas ili sutra:

  • Na primjer, pojava hemoroida poklopila se s početkom zarazne bolesti (ARVI, gripa, angina, tuberkuloza, helminthiasis, itd.)
  • Ili su se pojavile stvarno teške životne okolnosti.
  • Ili ste možda žena koja je u ranoj ili kasnoj trudnoći (1.ili 3. tromjesečje).

Koji lijekovi? Rektalni čepići i masti s analgetskim, hemostatskim, protuupalnim i dekongestivnim svojstvima. Također oralne tablete koje poboljšavaju cirkulaciju krvi i smanjuju rizik od stvaranja tromba.

Što očekivati? Pružaju prvu pomoć-privremeno smanjuju bol, krvarenje, oticanje, oticanje u anusu.

Tko imenuje? Žene u položaju-opstetričar-ginekolog koji vodi trudnoću. Svi ostali-terapeut, kirurg ili Proktolog u mjestu prebivališta ili u bilo kojem savjetodavnom i dijagnostičkom centru.

Je li moguće potpuno izliječiti? Lijekovi pružaju privremenu pomoć. Olakšavaju stanje, ali, nažalost, nisu u stanju izliječiti hemoroide. Pri sljedećem pogoršanju nemojte odgađati posjet proktologu i podvrgnuti se liječenju hemoroida minimalno invazivnim metodama.

Situacija u 2. Uklonili ste hemoroide, ali simptomi ostaju

O čemu se radi? Na primjer, imali ste jedan od minimalno invazivnih postupaka — lasersku koagulaciju, ligaciju lateksa, sklerozu, dearterizaciju. A pogotovo ako je provedena radikalna hemoroidektomija.

Osim toga: ako imate nizak prag boli, ako je smanjen imunitet, smanjena je brzina regeneracije ili ako je postojao složen oblik hemoroida (faza 4, veliki čvorovi itd.).

Koji lijekovi? U svim tim slučajevima liječnik će propisati masti, čepiće, tablete ili kapi koje ubrzavaju zacjeljivanje. S bolovima – također analgetici, s krvarenjem-vazodilatatori, s poteškoćama u posjetu toaletu — laksativi.

Što očekivati? Nakon minimalno invazivnih operacija, neugodni osjećaji su minimalni-u pravilu, već sljedeći dan nakon uklanjanja, svi simptomi nestaju. No, može proći 2 do 8 tjedana da se unutarnja tkiva potpuno oporave, tijekom kojih pacijent s vremena na vrijeme može osjetiti malu nelagodu.

Tko imenuje? Vaš liječnik je proktolog koji je izvršio uklanjanje hemoroida. Ili liječnika kojem ste preusmjereni na daljnje praćenje.

Situacija u 3. Hemoroidi su već izliječeni, ali postoji rizik od recidiva

O čemu se radi? Kod nekih ljudi hemoroidi se mogu ponovno pojaviti, čak i nakon uklanjanja hemoroida (kirurški ili minimalno invazivno). Na primjer, ako pacijent pati od kroničnih bolesti kardiovaskularnog, endokrinog ili gastrointestinalnog trakta, ili ima tendenciju stvaranja tromba ili genetsku predispoziciju za širenje vena i tako dalje-postoji mnogo mogućnosti, u svakom slučaju liječnik procjenjuje rizike pojedinačno.

Koji lijekovi? Lijekovi za profilaktički tečaj odabiru se ovisno o tome zašto su hemoroidi nastali kod ove osobe i ovisno o tome koliko su oštećenja hemoroidi nanijeli njegovom tijelu.

Što očekivati? Uz pravilno pridržavanje preporuka, vjerojatnost recidiva svodi se na gotovo nulu.

Tko imenuje? Stručnjaci uskog profila kod kojih se pacijent promatra zbog kroničnih bolesti koje ima. Neki lijekovi za prevenciju također mogu propisati proktolog koji je uklonio hemoroide.

(Zabranjeno je preuzimanje sadržaja, vijesti, videa ili fotografija bez navođenja izvora Radio Konjic i radiokonjic.ba, bez zatražene i odobrene dozvole za preuzimanje.
Vlasnik objavljenih materijala na portalu radiokonjic.ba je RTV Konjic dd, i portal radiokonjic.ba, osim ako nije navedeno drugačije.
Ukoliko dobijete odobrenje za preuzimanje, obavezni ste podijeliti izvorni link na informaciju koju preuzimate, tj.link na portal radiokonjic.ba)

Za preuzimanje informacija možete nas kontaktirati putem:

rtvka@bih.net.ba
+387 36 726 267

Možda vas zanima

[rev_slider]