22.8 C
5 Maja, 2024

Velež: Možda u prvenstvu bude lakše

Evropa je bila i završila se. Definitivno nema ništa loše u tome da se vratiš i imaš priču, iako naravno iz svakog poraza učiš i iz svakog možeš nešto izvući. Rođeni su u prvenstvu odigrali samo jednu utakmicu i tek sada ulaze u taj neugodniji, važniji ritam. Prvi naredni protivnik je Željezničar – već u petak.

Stadion je u izgradnji, pa će se drugoligaška utakmica, protiv Želje, igrati u Gabeli. Nema reflektora, tako da je vreme 17:00. Nije isključeno da temperatura bude 40 stepeni, što je obojici otežavajuća okolnost odmah na startu, ali je Velež odabrao taj put. Proces prilagođavanja počeo je u ponedjeljak, kada je Velež odigrao prijateljsku utakmicu protiv niželigaša Radnika iz Hadžića. Pobijedio je rezultatom 2:1. Strijelci za Velež bili su Zvonić i Andđušić. Igrači koji su dobili priliku u drugom poluvremenu.

Utakmicu su počeli Nanić, Gosto, Kvakić, Zvonić, Ćosić, Drina, Puce, Vehabović, Barou, Džanković i Sijamija. Neki od ovih igrača su potpisali ugovore, neki su juniori, neki su tu negdje, pa je Osim imao priliku vidjeti šta još ima u rezervi, ko bi eventualno mogao biti na klupi u petak? Možda trener Veleža još nema sasvim jasnu sliku po ovom pitanju, ali nešto drugo mu je sigurno jasno – Velež se muči na početku sezone, ne izgleda dobro i navijači strahuju da bi sve moglo odraziti se na rezultate u nastavku sezone.

– Prvenstvo je ono za šta se živi. Od vas zavisi da li ćete igrati u Evropi. Koliko god da nas boli ispadanje, moramo to odložiti i prvenstvo odraditi čiste glave, posvetiti mu se, upozorio je Osim.
– Jer ako previše razmišljamo o Maltežanima, nema velike svrhe. Nemamo vremena da budemo tužni. Morate naučiti lekcije i nastaviti dalje, nema ništa u kuknjavi. Teška je utakmica protiv Želje i Igmana. Svaki sljedeći je jednako težak. Moramo otkloniti greške koje su napravljene na svim stranama, dodao je šef Plavih.

Želja bez poraza, ali…

Željezničar je sastavio, čini se, bolji tim nego prošle sezone, iako ga i dalje muče isti problemi. Ipak, u tri utakmice Plavi sa Grbavice nisu poraženi, slavili su protiv Zrinjskog, a protiv Širokog Brijega u nadoknadi vremena ostali su bez dva boda. Vidjelo se da Željezničar ima dobre intervale, ali i loše. U kojoj protivnik može puno, ali je pitanje hoće li Velež imati taj svoj period i koliko će ga moći iskoristiti?
Gledajući na prvi, pojednostavljeno, Velež je u tri utakmice primio tri gola, jedan nakon prekida, dva na identičan način, zbog greške na posljednjoj liniji koja nije uspjela postaviti ‘ofsajd’ zamku. Pa opet, ni Posušje ni Hamrun nisu stvarali previše šansi, što ukazuje na činjenicu da nije sve tako loše, a možda i gledajući iz tog ugla Veleži će biti lakše u prvenstvu, gdje ekipe ne riskiraju, gde čeka greška protivnika.
Ono što Velež svakako treba unaprijediti je igra na sredini terena, taj protok lopte jednostavno treba biti brži, jednostavniji. Ako u tome uspije, onda će tim i Osim biti na dobrom putu. Velež je u tri utakmice prvi primio gol, sva tri puta u prvom poluvremenu. Protiv Posušja se oporavio u nastavku, protiv Hamruna nije iskoristio neke svoje prilike. Protiv Železničara možda se ukaže prilika da Velež konačno bude taj koji će, bokserski rečeno, zadati prvi udarac. FI

The post Velež: Možda će biti lakše u prvenstvu appeared first on Dnevni.ba.