10.4 C
28 Aprila, 2024

Dinamo srušio moćni Chelsea i upisao tri boda na otvaranju Lige prvaka

Dinamo je u prvom kolu Lige prvaka na Maksimiru pobijedio Chelsea rezultatom 1:0 pred 20.607 gledatelja. Gol odluke protiv favorizovanih Engleza postigao je Mislav Oršić u 13. minutu nakon što je izbegao kompletnu odbranu gostiju. Chelsea je dominirao u posjedu i izletima u polovinu Dinama, ali je Dinamova fantastična odbrana potpuno otupila tim vrijedan 798 miliona eura (Dinamo vrijedi 95,5 miliona eura prema Transfermarktu).

Dinamo je golom prekinuo početnu dominaciju Chelseaja

Čelsi se nametnuo u prvih pet minuta. Brzim akcijama lako su došli pred Dinamov šesnaesterac, a u šestoj minuti Stefan Ristovski je morao da klizi i blokira Raheema Sterlinga. Na kraju je rumunski arbitar Ištvan Kovač svirao zadnje polje. Do desete minute Chelsea je još nekoliko puta izbio ispred Dominika Livakovića, ali nije bilo konkretne prijetnje za Dinamovog golmana.

U 13. minuti hrvatski prvak je poveo golom Mislava Oršića. Dinamo je zaustavio jedan napad Chelseaja, Robert Ljubičić je uputio visoku loptu ka Bruni Petkoviću, a ovaj je glavom gurnuo prema Oršiću, koji se oslobodio čuvara i sa centra sa Wesleyjem Fofanom na leđima potrčao ka golu. Međutim, skupocjeni Francuz nije uspio do njega, a Oršić je gurnuo loptu pored Kepe za vodstvo Dinama i ludnica na Maksimiru.

Prijetili su Plavi opasnim kontranapadima, istakla se koncentrisana odbrana

Englezi su držali loptu u posedu 66 odsto vremena, međutim, u napadu su delovali neplodno. Dinamo se fokusirao na kontranapade. U 29. i 30. minuti Čačićeva ekipa je zaprijetila, a najopasniji je bio udarac kapitena Arijana Ademija, kojeg je zaustavio Kepa. Do kraja prvog poluvremena Čelsi je nastavio da drži posed i traži rupe u odbrani Dinama, ali je u prvih 45 minuta odbrana Plavih bila potpuno koncentrisana.

Od 46. minute Thomas Tuchel je na teren umjesto Cesara Aspilicuete poslao Hakema Ziyecha. Odlaskom španjolskog defanzivca, hrvatski reprezentativac Mateo Kovačić postao je kapiten Plavih. Prvi je zaprijetio Marokanac Ziyech u 47. minuti, ali je Livaković lako uhvatio taj udarac. U 49. minuti Chelsea je poništio gol zbog zaleđa. Ben Chillwel se našao u nedozvoljenoj poziciji, a potom je servirao Pierre-Emerick Aubameyanga, koji je poslao loptu u mrežu.

Kepa i stativa spasili su Chelsea od drugog gola

Dinamo je bio blizu drugog gola u 56. minuti. Stefan Ristovski je pucao sa veće udaljenosti. Bio je to snažan udarac ispod prečke, ali je Španac Kepa dobrom odbranom prebacio loptu u stativu i zadržao rezultat na 1:0 za Plave. Kovačić je napustio igru ​​u 59. minuti, kada ga je zamijenio Italijan Jorginho. Kovačić, bivši igrač Dinama, ispraćen je aplauzima sa maksimirskih tribina.

Odlična odbrana Dominika Livakovića

Dinamo je nastavio sa uspješnom odbranom i opasnim kontranapadima do kraja utakmice. Chelsea nije uspio stvoriti veću opasnost pred Livakovićem, unatoč visokom posjedu lopte i čestim izletima na polovicu Dinama u velikom dijelu drugog poluvremena. Dominik Livaković je u 87. minuti dvostrukom obranom spasio vodstvo Dinama i senzacionalnu pobjedu.

U narednom kolu, koje je na programu 14. septembra, Dinamo gostuje Milanu na San Siru, a Čelsi istog dana dočekuje Salcburg.

Post Dinamo srušio moćni Chelsea i upisao tri boda na otvaranju Lige prvaka prvi put je viđen na Grude Online.